Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paralajmërim për një valë të re të Covid-19

Foto: arkiv

Brenda 3 muajve fëmijët nën moshën 16 vjeç në vend do të jenë gjithashtu në gjendje të imunizohen, tha para bTV kryeinspektori shëndetësor shtetëror Doc. Angell Kunçev. Ai e arsyetoi pohimin duke thënë se vaksina për të miturit mbi moshën 12 vjeç tashmë është aprovuar në Shtetet e Bashkuara.

Kunçev paralajmëroi se ka shumë të ngjarë që të ketë një valë të re të koronavirusit, por shprehu shpresën se ajo nuk do të jetë gjatë sezonit të verës. "Shpresoj shumë që madje të ketë surpriza të reja për shkak të varianteve të reja të virusit, ato të jenë në sezonin e vjeshtës dhe të kemi një verë të qetë," shtoi Kunçev.

Eksperti është i shqetësuar se interesi për vaksinën AstraZeneca ka rënë dhe nëse nuk vendoset shpejt se kujt do t'i jepen dozat e mbetura, ato do të shkojnë dëm.


Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD