Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Shkronjat e fshehura” para Bibliotekës Kombëtare në Sofje

Foto: Facebook / @HiddenLettersBulgaria

Stola nën formën e shkronjave prezantojnë para Bibliotekës Kombëtare “Shenjtorët Kirill dhe Metodij” me rastin e 11 majit. Dita në të cilën nderojmë kujtimin e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij është edhe festë e bibliotekës.

Projekti “Shkronjat e fshehura” do të prezantohet në praninë e shkrimtarëve të njohur bullgarë, ndër të cilët edhe Georgi Gospodinov.

Stolat janë 14 dhe janë në formën e germave të alfabetit bullgar pa analog grafik në alfabetin latin dhe në të grek. Në çdo stol mund të lexohen vjersha të shkruara për projektin.

Stolat shkronja do të mbeten para godinës së bibliotekës deri më 21 maj gjë pas së cilës dërgohen në Bruksel.

Projekti “Shkronjat e fshehura” realizohet nga fondacioni “Lexo Sofjen” që nga viti 2018. Jashtë shtetit popullarizohet nën emrin “Shkronjat bullgare”.


Më shumë nga rubrika

Fushata e BNR-së “Ambasadorë Bullgarë të Kulturës” pret propozimet tuaja

Programi i kulturës i BNR-së “Hristo Botev” për të dytin vit radhazi organizon fushatën “Ambasadorë Bullgarë të Kulturës”. Ideja është të nderohen shkrimtarët, poetët, dramaturgët, piktorët, aktorët, këngëtarët dhe kompozitorët, përfaqësuesit e..

botuar më 22-12-07 7.15.PD

Një program special shënon 80 vjetorin e lindjes së artistit legjendar bullgar Stefan Danaillov

“E, si mund të mos jem i kënaqur me jetën. Ajo që unë u them studentëve të mi është - Zoti ju bëftë atë që më ndodhi mua në jetën time. Tashmë tregova shumë për të - është gëzim, lumturi dhe buzëqeshje..." Këto fjalë - njohje në një nga..

botuar më 22-12-06 3.00.MD

Shikoni kinemanë bullgare në internet nga kudo në botë

Instituti Shtetëror i Kulturës i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë për të tretin vit na dhuron një festë të kinemasë në prag të Krishtlindjes. Deri më 18 dhjetor, adhuruesit e artit të shtatë nga çdo një anë e globit mund të shohin..

botuar më 22-12-04 9.15.PD