Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbushen 40 vjet nga atentati kundër Papës Gjon Pali II

Foto: arkiv

Më 13 maj mbushen 40 vjet nga atentati kundër Papës Gjon Pali II në Sheshin Shën Pjetër në Romë. Bullgari Sergej Antonov, një punonjës i zyrës së Aviacionit Civil Bullgar “Ballkan” në Romë, u akuzua për bashkëpunim në sulmin më 13 maj të vitit 1981. Lajmi për “gjurmën bullgare” në atentat u përhap vetëtimti në gjithë botën.

Më 29 mars 1986 gjykata italiane shpalli të pafajshëm Antonov ndërsa vrasësi, Ali Agxha, mbeti në burg për gjithë jetën. Më 1 Prill 1986, pas 1222 ditësh prapa hekurave në një burg italian, Antonov u kthye në Sofje me gjendje të rëndë fizike dhe mendore, të diagnostikuar me atrofi cerebrale të shkaktuar nga ilaçe psikotrope, të cilat sipas mjekëve u janë dhënë me forcë në burg.

Në maj 2002, gjatë vizitës së tij zyrtare në Bullgari në një takim me Presidentin Georgi Parvanov, Gjon Pali II tha: “Unë kurrë nuk kam besuar në të ashtuquajturën gjurmë bullgare në atentatin ndaj meje, ishte një insinuatë dhe një padrejtësi e madhe ndaj populli bullgar.”

Më shumë mbi temën mund të lexoni KËTU.


Më shumë nga rubrika

Godina e BNR-së

BNR mbetet media me besim më të madh

Radio Kombëtare Bullgare /BNR/ është përsëri media në të cilën qytetarët bullgarë kanë besimin më të madh, tregon raporti për vitin 2021 i Institutit për Studimin e Gazetarisë "Reuters" pranë Universitetit të Oksfordit. Pjesa më e madhe, 72% e..

botuar më 21-06-23 11.56.PD

Docenti Petër Atanasov: “Pacienti nuk është një llogari financiare!”

Çdo mëngjes, pavarësisht nëse është ditë pune ose ditë pushimi, përpara kabinetit të docentit Petër Atanasov , në klinikën “Sëmundje të Brendshme” të Spitalit Universitar për një shërim aktiv dhe një mjekësi të shpejtë “Pirogov” radhiten..

botuar më 21-06-23 10.28.PD

Bullgarët dhe spanjollët nderojnë Julio Palencia

Sot Ambasada e Spanjës në Bullgari prezanton një botim jashtëzakonisht interesant, të titulluar “Nëpër gjurmët e një diplomati spanjoll në Sofje: Julio Palencia. Itinerari dhe pasqyra e marrëdhënieve diplomatike midis Spanjës dhe Bullgarisë”...

botuar më 21-06-22 2.55.MD