Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Uniteti i NATO-s është jetik për Bullgarinë

Georgi Panajotov
Foto: BGNES

Për Bullgarinë, ruajtja e vlerave euro-atlantike dhe uniteti i NATO-s është me rëndësi jetike, tha Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev përpara video konferencës “Përgatitja për NATO 2030”, organizuar nga Klubi Atlantik. Ai vuri në dukje se aleanca para kohe mbështeti mikpritjen bullgare për koordinimin detar të NATO-s në Detin e Zi.

Ministri i përkohshëm i Mbrojtjes Georgi Panajotov vuri në dukje para forumit se sfidat kryesore për NATO-n lidhen me Rusinë dhe kërcënimin terrorist kundër vlerave të përbashkëta të atlantikut.

Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Mircea Geoana theksoi se “duke folur për rajonin e Detit të Zi, sfidat kryesore lidhen me Rusinë. Aneksimi i paligjshëm i Krimesë, dërgimi i trupave në Gjeorgji, madje edhe jashtë rajonit, në Mesdhe dhe Afrikën e Veriut. Ne duhet të jemi vigjilentë”, theksoi Geoana.


Më shumë nga rubrika

Godina e MPJ-së në Sofje

Sofja ripohoi pozitën e saj mbi perspektivën evropiane të Shkupit

Bullgaria ripohoi pozitën e saj mbi perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe mbetet e hapur për një dialog konstruktiv me Presidencën e ardhshme sllovene të Këshillit të Bashkimit Evropian për të gjetur zgjidhje reciprokisht të pranueshme. Kjo..

botuar më 21-06-22 5.58.MD

Hapen 784 seksione jashtë shtetit për zgjedhjet parlamentare

Bullgarët në 68 vende do të votojnë në gjithsej 784 seksione në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 korrikut, njoftoi Ministria e Jashtme numrin përfundimtar të vendvotimeve. Më shumë vendvotime hapen në Britaninë e Madhe - 135, ndjekur nga..

botuar më 21-06-21 5.04.MD

Zoran Zaev “shëtiti” nëpër Sofje

Vizita e Kryeministrit maqedonas Zoran Zaev më 17 qershor në Sofje filloi në një shkallëminore dhe në një sigurim të tepruar nga të dyja palët. Një ditë para mbërritjes së delegacionit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ministria e Jashtme..

botuar më 21-06-18 2.45.MD