Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidentët bullgar dhe maqedonas së bashku do të nderojnë vëllezërit e shenjtë Kirill dhe Metodij

Bazilika “Santa Maria Maggiore”
Foto: arkiv

Krerët e shteteve të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski dhe delegacionet e kryesuara prej tyre të të dy vendeve do të nderojnë së bashku veprën e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij në Romë, njoftoi qendra e shtypit e presidencës bullgare.

Të dy delegacionet do të udhëtojnë së bashku deri në Itali dhe më 27 maj Presidentët Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski do të vendosin lule në Bazilikën “Santa Maria Maggiore”, ku në shekullin e 9 Papa Adrian II bekoi alfabetin dhe librat e shkruar nga Apostujt e Shenjtë Kirill dhe Metodij. Nuk njoftohet nëse ata do të vendosin së bashku homazhe para varrit të Shenjtorit Konstantin-Kiril Filozofi në Kishën ”Sant Clemente”.


Më shumë nga rubrika

Rosica Mateva

Rekomandohet që pushuesit në Bullgari te votojnë jashtë vendit

Gjithmonë gjatë zgjedhjeve u kemi rekomanduar turistëve bullgarë në vend, të cilët nuk kanë një adresë të përhershme gjatë pushimeve, por janë afër kufirit për të shkuar dhe votuar jashtë vendit. Këtë thirrje e bëri para Nova TV Rosica Mateva,..

botuar më 21-06-25 1.06.MD
Prof. Penka Petrova

Nuk ka valë të re të versionit indian të Covid-19

Mutacionet e koronavirusit dobësohen dhe e bëjnë atë më pak agresiv. Mutacionet e ardhshme ndoshta do të jenë më të lehta dhe do të kapërcehen më lehtë nga të sëmurët, tha prof. Penka Petrova, drejtoreshë e Institutit të Mikrobiologjisë, në..

botuar më 21-06-25 12.52.MD
Cvetozar Tomov

Grindje në KQZ gjatë një konference zyrtare për shtyp

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) Cvetozar Tomov komentoi se komisioni nuk mund të parandalonte sabotimin institucional të zgjedhjeve të ardhshme. "Do të ketë përpjekje për sabotim në komisionet sektoriale të zgjedhjeve, do të ketë..

botuar më 21-06-25 10.03.PD