Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Tri Detet” do të tërheqë investime nga Japonia, Koreja e Jugut dhe Katari

Foto: arkiv

Japonia, Koreja e Jugut dhe Katari janë vende që do të bashkohen gjithashtu me nismën e “Tri Deteve”, sepse përparësitë e nismës janë infrastruktura e mirë e energjisë dhe lidhja digjitale përgjatë boshtit veri-jug në Evropën Qendrore dhe Lindore. Këtë e njoftoi në një fjalim video Presidenti Rumen Radev para pjesëmarrësve në konferencën e organizuar nga Banka Bullgare për Zhvillim.

Në forumin kushtuar mundësive të mbledhjes së fondeve në Fondin e Investimeve të “Tri Deteve” marrin pjesë edhe Drejtori Ekzekutiv i Dhomës Amerikane të Tregtisë Petër Ivanov, Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov dhe përfaqësues të kompanive të investimeve nga ShBA dhe Evropa.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 janarin

Gjatë natës do të mbajë mot kryesisht i kthjellët. Era veriperëndimore do të dobësohet. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në Sofje rreth minus 6. Të mërkurën moti do të jetë kryesisht me diell me erë..

botuar më 22-01-18 8.25.MD

Filluan stërvitje ushtarake 6-mujore bullgaro-amerikane në Novo Sello

Në poligonin Novo Sello ka nisur një stërvitje e përbashkët bullgaro-amerikane, e cila do të zgjasë deri më 30 qershor 2022, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Në përgatitje do të marrin pjesë forca nga Ministria e Mbrojtjes, strukturat në varësi të..

botuar më 22-01-18 7.36.MD
Roberta Mezzola

Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan me rastin e zgjedhjes së saj si Presidente e PE-së

Presidenti Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan për zgjedhjen e saj si Presidente e Parlamentit Evropian. Në letrën e tij, Presidenti shprehu mbështetjen e Bullgarisë për ruajtjen e vlerave evropiane dhe demokracisë, për prosperitetin e Evropës..

botuar më 22-01-18 7.12.MD
Подкасти от БНР