Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Kalaja “Trajanovi Vrata” gëzonte vizitorë të shumtë gjatë pushimeve.
Kalaja e përfshirë në listën e "100 objekteve turistike kombëtare" ndodhet rreth 60 km në jug të Sofjes, pranë autostradës "Trakia" në Sredna Gora.
Ajo është pjesa më e shquar e një kompleksi të madh fortifikimi, i cili për shekuj me radhë ka ruajtur depërtimin në Kostandinopojë dhe ngushticat.
Vendi ka të bëjë me një nga fitoret më të mëdha ushtarake në historinë bullgare - triumfin e Mbretit Samoil mbi Perandorin bizantin Vasilij II më 17 gusht 986.
Foto: BGNES

Galeria

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Bullgaria shënon solemnisht ditën e parë shkollore Fotografi nga hapja e vitit shkollor në Shkollën e 19 të Mesme “Elin Pelin” në Sofje.  Foto: Ani Petrova 

botuar më 21-09-15 4.20.MD

Bullgaria në fotografi

Liqeni në lagjen "Druzhba" është rezervuari më i madh në vendbanimet e Sofjes. Liqeni u formua pas vitit 1970 nga ujërat nëntokësore gjatë gërmimeve. Me kalimin e viteve terreni u përmirësua dhe rreth tij u krijua një park i quajtur..

botuar më 21-09-13 9.12.PD

Bullgaria në fotografi

"Fëmijët e dëshiruan" është tema e edicionit të 14 -të të Festivalit të Skulpturave prej Rëre në Burgas  Një studim i kryer midis fëmijëve të moshës 7 deri në 12 vjeç tregoi personazhet e tyre të preferuara - Pipi Çorapegjata, BobSfungjeri..

botuar më 21-09-03 1.13.MD