Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Marrëveshje kundër gjuhës së urrejtjes nënshkruan agjencitë informative të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Nga e majta në të djathtë: Kirill Vëllçev, Rumen Radev, Stevo Pendarovski dhe Dragan Antonovski
Foto: press@president.bg

Drejtorët e Përgjithshëm të Agjencisë Telegrafike Bullgare - BTA dhe të Agjencisë së Informacionit Mediatik të Maqedonisë së Veriut - MIA, nënshkruan një marrëveshje mbi shkëmbimin e informacionit dhe bashkëpunimin profesional.

“BTA dhe MIA do të marrin masa efektive në informacionin e shkëmbyer në mënyrë që të mos ketë propagandë me qëllim të keq dhe nxitje të dhunës, urrejtjes ose veprimeve të tjera të ngjashme që do të dëmtonin marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut”, theksohet në dokument.

Marrëveshja u nënshkrua në Përfaqësinë e Komisionit Evropian në Romë në prani të Presidentëve të të dy vendeve.


Më shumë nga rubrika

Aleksandër Zllatanov

Në bregdet po fillojnë kontrollime për mbajtjen e maskave në të mbyllur

Në mes të sezonit veror në bregdetin e Detit të Zi, do të bëhen kontrollime për mbajtjen e maskave në restorante dhe pika karburanti, njoftoi në një brifing Zëvendësministri i Shëndetësisë Aleksandër Zllatanov. Nëse incidenca e koronavirusit rritet, jo..

botuar më 21-08-05 6.27.MD

Deputetët nuk pakësuan pagat e tyre

Deputetët mbajtën shumën aktuale të pagave të tyre, e cila është e barabartë me tre paga mesatare mujore në sektorin publik. Propozimi për të barazuar të ardhurat e deputetit me mesataren për vendin, bërë nga “Ngrihu BG! Ne po vijmë!” u hoq në sallën..

botuar më 21-08-05 6.09.MD
Stefan Janev

Ekziston një tendencë që situata e Covid të përkeqësohet

Numri i njerëzve të sëmurë me Covid-19 ditët e fundit tregon një tendencë të përkeqësimit të situatës, ndoshta deri në fund të gushtit, njoftoi kryeministri në detyrë Stefan Janev nga tribuna parlamentare. Ai siguroi se Ministria e Shëndetësisë..

botuar më 21-08-05 4.06.MD