Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zbuluan një nekropol nga koha e Shtetit të Parë Bullgar

Zdravko Dimitrov
Foto: YouTube

Tre nekropole nga epoka të ndryshme zbuluan arkeologët gjatë gërmimeve nëpër trasenë e autostradës së re rreth fshatit të rrethit të Vidinit - Sinagovci në /Bullgarinë Veriperëndimore/. Çdo një prej tyre jep dëshmi të rëndësishme për të kaluarën nëpër këto troje. Mbi 300 janë gjetjet deri tani, pjesa më e madhe nga të cilat janë armatime, fibula, zbukurime. Pjesa më e madhe janë në një gjendje shumë të mirë, sqaroi përpara Radios Kombëtare Bullgare -Vidin drejtuesi i gërmimeve docenti doktor Zdravko Dimitrov nga Instituti Arkeologjik Kombëtar me muze pranë Akademisë Bullgare të Shkencave.

“Nga nekropoli i cili daton nga koha e trakëve, në fund të epokës së hershme të hekurt, diku rreth shekullit të 7-6 përpara lindjes së Krishtit, kemi të dhëna shumë interesante për kontakte me Ballkanin Perëndimor, me rajonin e Alpeve Lindore. Këto janë disa kontakte të njohura më dobët të fiseve trake. E njëjtë është gjendja me nekropolin, i cili daton  nga epoka e hershme romake - shekulli i 1 pas lindjes së Krishtit. Kjo është tamam koha në të cilën krijohet dhe formohet Perandoria Romake dhe ajo e kolonizon këtë breg të poshtëm danubian. Kontaktet e para të fiseve vendase me kolonizatorët romakë, me njësitë ushtarake-legjionet, të cilët kanë qenë të vendosur nëpër kufirin e perandorisë në lumin Danub, janë shumë të rëndësishme dhe materialet nga ky nekropol japin dëshmi pikërisht për këtë.”

Gjetjet më të reja nga nekropoli i tretë - vargje me rruaza, unaza dhe vathë, datojnë nga shekulli i 10-11, ose nga koha e mbretërve bullgarë Simeon dhe Petër, saktëson arkeologu. Sipas fjalëve të tij “Kjo është diçka e cila po ndodh për herë të parë në rrethin e Vidinit dhe është shumë interesante dhe e rëndësishme për historinë tonë”. Puna mbi objektin arkeologjik në një sipërfaqe prej 60 dynymëve duhet të përfundojë në fund të muajit gusht.

Përpiloi: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Qeveritë e përkohshme zakonisht çojnë në ngecje ekonomike

Qeverisje e qëndrueshme apo zgjedhje të shpeshta në të ardhmen e parashikueshme - kjo dilemë, e cila u ngrit pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, së shpejti do të gjejë zgjidhjen e saj. Ndërkohë, prof. Biser Georgiev nga Universiteti i..

botuar më 21-07-21 2.45.MD

118 vjet nga fillimi i Kryengritjes së Ilindenit

Më 20 korrik Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e Profetit Ilija. Këtë ditë festojnë gëzoftarët, samarxhinjtë, furrtarët dhe zjarrfikësit. Më 20 korrik shënohet gjithashtu fillimi i Kryengritjes së Ilindenit nga viti 1903 të bullgarëve në..

botuar më 21-07-20 12.26.MD

Katedralja madhështore në qytetin Varna ka nevojë për donacione për meremetim

Në zemrën e kryeqytetit veror bullgar Varna ngre shtatë një nga ndërtesat më mbresëlënëse në qytet – katedralja “Fjetja e Shën Hyjlindëses”. Kjo është kisha e parë e madhe tek ne ndërtuar pas Çlirimit   (1878) nga sundimi turk, edhe para..

botuar më 21-07-20 7.15.PD