Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarja Ilijana Canova bëhet Zëvendës Drejtoresha e Përgjithshme për Buxhetin në KE

Ilijana Canova
Foto: BGNES

Bullgarja Ilijana Canova u emërua Zëvendës Drejtoresha e Përgjithshme e Drejtorisë së Përgjithshme të Buxhetit në Komisionit Evropian të Komisionit Evropian për Buxhetin. Këtë e njoftoi Nënkryetari i Komisionit Margaritis Schinas.

Nga 1 shtatori, Canova do të përgjigjet për lëshimin dhe amarrjen e huave dhe për aktivitete veprimtari të tjera financiare të drejtorisë së buxhetit. Ajo ka një përvojë 20 vjeçare në zhvillimin ndërkombëtar dhe investimet bankare, në menaxhim, si dhe aftësi të shkëlqyera negociuese, gjë që e bën atë shumë të përshtatshëm për të punuar me fondet e rimëkëmbjes ekonomike të BE pas pandemisë, theksojnë nga Komisioni.

Ilijana Canova ishte dy herë Zëvendës Kryeministre e përkohshme e Bullgarisë – si pjesë e qeverive të Kryeministrit Marin Rajkov në vitin 2013 dhe të Kryeministrit Georgi Bliznashki në vitin 2017. Herën e parë Canova ishte edhe Ministre e Menaxhimit të Fondeve Evropiane.


Më shumë nga rubrika

Aleksandër Zllatanov

Në bregdet po fillojnë kontrollime për mbajtjen e maskave në të mbyllur

Në mes të sezonit veror në bregdetin e Detit të Zi, do të bëhen kontrollime për mbajtjen e maskave në restorante dhe pika karburanti, njoftoi në një brifing Zëvendësministri i Shëndetësisë Aleksandër Zllatanov. Nëse incidenca e koronavirusit rritet, jo..

botuar më 21-08-05 6.27.MD

Deputetët nuk pakësuan pagat e tyre

Deputetët mbajtën shumën aktuale të pagave të tyre, e cila është e barabartë me tre paga mesatare mujore në sektorin publik. Propozimi për të barazuar të ardhurat e deputetit me mesataren për vendin, bërë nga “Ngrihu BG! Ne po vijmë!” u hoq në sallën..

botuar më 21-08-05 6.09.MD
Stefan Janev

Ekziston një tendencë që situata e Covid të përkeqësohet

Numri i njerëzve të sëmurë me Covid-19 ditët e fundit tregon një tendencë të përkeqësimit të situatës, ndoshta deri në fund të gushtit, njoftoi kryeministri në detyrë Stefan Janev nga tribuna parlamentare. Ai siguroi se Ministria e Shëndetësisë..

botuar më 21-08-05 4.06.MD