Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Këneta e Dragomanit është shumë e bukur pikërisht këtë stinë të vititE vendosur rreth 40 km në perëndim të Sofjes, Këneta e Dragomanit është ligatina më e madhe natyrore karstike në Bullgari, një vend me bimësi të pasur dhe shpendë uji që bëjnë fole.Në një pjesë të kënetës është ndërtuar një infrastrukturë e veçantë për adhuruesit e natyrës.Foto: Krasimir Martinov

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Dita e Shën Nikollës është një nga festat më të mëdha dhe më të dashura në vendin tonë. Ajo festohet më 6 dhjetor - data në të cilën Kisha Ortodokse nderon kujtimin e Shën. Nikolla Çudibërësit.  Shën Nikolla sundon mbi detet, lumenjtë, liqenet..

botuar më 21-12-03 5.00.MD

Në frymën e Krishtlindjeve

Kryeqyteti ynë i vjetër Veliko Tërnovo tashmë jeton me frymën e Krishtlindjes. 33 shtëpi të vogla për Krishtlindjet në Parkun “Marno Pole” u ofrojnë vizituesve shije mishi, pije të nxehta, vepra artizanale popullore, dhurata të punuara me dorë..

botuar më 21-11-29 4.57.MD

Bullgaria në fotografi

Në Akademinë Mjekësore Ushtarake në Sofje u hap një njësi e re për diagnostikimin e pacientëve me sëmundje infektive.  Objekti i ri ka një skaner të veçantë, një aparat fotografik me rreze X dhe ultratinguj, kabinete të posaçme për..

botuar më 21-11-26 3.30.MD
Подкасти от БНР