Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon Xhaz Festivali në Stara Zagora

Foto: jazzforumsz.com

Edicioni i nëntë i Festivalit Ndërkombëtar Xhaz Forum, i cili është pjesë e kalendarit kulturor të Bashkisë së qytetit Stara Zagora hapet më 10 qershor në mbrëmje. Të gjitha veprimtaritë do të mbahen në të hapur në zemrën e qytetit antik Avgusta Trajana.

Programi është me një theks mbi muzikën dhe muzikantët bullgarë xhaz. Adhuruesit e xhazit do të kenë mundësi të dëgjojnë projekte të paprezantuara deri tashti të krijuara vitin e fundit, kur skenat dhe publiku ishin të kufizuar.


Më shumë nga rubrika

Filarmonia “Pioner” “krah për krah” me Filarmoninë e Sofjes

"Krah për krah" - kështu quhet projekti në të cilin muzikantët e dy orkestrave do të luajnë në një skenë. Ngjarja është pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të Javëve Muzikore të Sofjes. Më 8 qershor në sallën “Bullgaria” të kryeqytetit publiku do të..

botuar më 21-06-07 3.24.MD

Ljudmill Angellov: Gëzohem se jam me publikun tim të dashur bullgar

Në fillim të karrierës së tij mbresëlënëse Ljudmill Angellov fitoi një numër çmimesh nga gara prestigjioze ndërkombëtare - "Frederic Chopin" (Poloni), Palm Beach (SHBA), Piano Masters (Monte Carlo) dhe World Piano Masters Tour (Francë). Ai ka dhënë..

botuar më 21-06-07 11.23.PD

Kosta Kolev – zbuluesi i thesarit folklorik

“Një klasik në muzikën popullore”, një epokë e tërë për Radion Kombëtare Bullgare” - këto janë njohjet e larta për fizarmonicistin, dirigjent dhe kompozitor Kosta Kolev. Jashtëzakonisht i madh është dhe kontributi i tij lidhur me krijimtarinë..

botuar më 21-05-29 11.45.PD