Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendpushimi “Albena” ishte i pari që mori stikerin "100% të vaksinuar"

Vendpushimi Albena
Foto: tourism.government.bg

Vendet turistike në Bullgari me staf të vaksinuar do të marrin stiker "100% të vaksinuar", njoftoi në një konferencë shtypi në Albena Ministrja e Turizmit Stella Balltova. Pushimorja e parë që mori një stiker të tillë është Albena.

Në vendpushim ka gjithashtu një zonë akomodimi për persona në karantinë në rast të zbulimit të të infektuarve me koronavirus, njoftoi Ministria e Turizmit.Aktualisht, në kompleks ka 6 hotele të hapura, në të cilat përveç turistëve bullgarë, ka rumunë, ukrainas, çekë dhe francezë. Numri i mysafirëve pritet të arrijë në 4 000 deri në fund të javës. Bullgaria ka paraqitur një kërkesë për pjesëmarrje në Fondin Evropian prej 100 milion euro për sigurimin e testeve falas në pikat kufitare në aeroporte gjatë hyrjes dhe largimit nga vendi.


Më shumë nga rubrika

Me një vëmendje të shtuar pranë rezervuarëve gjatë sezonit të verës

Në muajt e ngrohtë të verës turistët kërkojnë freski buzë detit ose rreth lumenjve të bukur malorë dhe digave. Që të mund të ndihen të pa rrezikuar pranë rezervuarëve të shumtë të pa mbrojtur në vend, “njerëzit mund të pushojnë buzë tyre, por në..

botuar më 21-06-10 10.16.PD

Parashikueshmëria, vaksinimi masiv, hotelet kovid, apo si ta shpëtojmë verën turistike 2021?

Në këtë moment turistët kërkojnë një siguri më të madhe dhe parashikueshmëri. Ata gjithnjë e më pak ndikohen nga çmimet, nga atraksionet suplementare, cilësia e shërbimit si dhe nga faktorë të tjerë, të cilat paracaktonin sjelljen e tyre përpara..

botuar më 21-06-08 12.38.MD

Sozopoll dhe Kazanllëk nën magjinë e bukurisë së Shqipërisë

Për herë të parë Shqipëria po merr pjesë në Festivalin Frankofon “Soleil” në Sozopoll (Bullgari Juglindore). Në kuadrin e edicionit të sivjetshëm u hapën dy ekspozita të ndryshme kushtuar vendit të shqiponjave - "Tungjatjeta, emri im është..

botuar më 21-06-07 12.31.MD