Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Koncert “Rapsodi” i Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare do të tingëllojë në katër kontinente

Foto: arkiv

Koncerti i Orkestrës Simfonike të BNR me dirigjent Mark Kadin do të transmetohet nga Aleanca Globale e Mediave “Euroradio” në Evropë, Azi dhe Amerikë. Ngjarja është më 18 qershor,në sallën e kryeqytetit “Bëllgaria”. Për adhuruesit e muzikës nga e gjithë bota, muzikantët e radios do të ekzekutojnë rapsodi emblematike nga letërsia muzikore bullgare dhe botërore: “Ky koncert do të jetë frymëzues për publikun dhe muzikantët”, thotë maestro Mark Kadin. Programi përfshin “Rapsodi Hungareze” №14 nga krijuesi i këtij zhanri unik Ferenc Liszt, “Rapsodi Rumune” №1 nga George Enescu dhe “Rapsodi” nga Claude Debussy, në të cilën solis do të jetë një nga klarinetistët më të mirë bullgar Kristian Kalojanov. Simfonistët e radios do të interpretojnë gjithashtu ikonën “Rapsodi” nga Veselin Stojanov. Kulmi i mbrëmjes do të jetë Rapsodi Bullgare “Vardar” nga Panço Vlladigerov - një nga veprat më të njohura dhe më të interpretuara bullgare brenda dhe jashtë vendit.

Përpilues: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Interpretuesit e njohur bullgarë Miro dhe Nina Nikolina në një bashkëpunim mjaft interesant

Kënga “Çamçakëzët” është nga albumi i ri i Miros “Mirogled” (“Botëkuptimi”), i cili u promovua gjatë muajit mars dhe bashkon 13 tituj të rinj. Në këngë Miro ikën nga stili i tij karakteristik melodik. Në aranzhim janë përfshirë timbre, të..

botuar më 21-07-25 2.35.MD

Bullgaria bëhet për herë të parë mikpritëse e EXIT

Festivali muzikor EXIT në Serbi është një nga ngjarjet më të mëdha dhe më të vizituara muzikore në Evropë. Pas një ndërprerje prej një viti, për shkak të pandemisë botërore nga COVID-19, gjatë muajit korrik festivali u kthye në Serbi me 20 skena..

botuar më 21-07-25 8.45.PD

"Këtu pranë meje" – albumi i ri i këngëtares së re të muzikës pop Neli Petkova

"Këtu pranë meje" është balada e cila ia dha titullin albumit të ri të Neli Petkovës . Kënga tregon për dashurinë që të jep forcën për t’i fshirë dhimbjet nga e kaluara që të mund të ecësh përpara. Muzika është nga Spas Lazarov, Dejan Asenov..

botuar më 21-07-24 11.55.PD