Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike me titull evropian në ushtrimin me topa

Foto: Anna Nedkova

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi medaljen e artë në ushtrimin me topa në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në qytetin Varnë (09-13 qershor), ndërsa në rrethe dhe shkopinj mbeti i dytë pas Izraelit.

Kështu gjimnastet tona u shpërblyen për prezantimin e tyre jo shumë të suksesshme në shumëgarësh, ku ato mbetën të pestët. Në garën individuale Borjana Kalejn dhe Katrin Taseva nuk arritën të klasifikohen për medalje në finalet e veglave individuale. Më 12 qershor Kalejn mori medaljen e argjendtë në shumëgarësh. Taseva e cila do të ndahet me sportin aktiv pas Olimpiadës në Tokio, u klasifikua e shtata.


Më shumë nga rubrika

Mirella Demireva u klasifikua në finalen e kërcimit së larti në Tokio

Mirella Demireva u kualifikua për finalen e kërcimit së larti në Lojërat Olimpike të Tokios. Edhe pse me disa vështirësi, mbajtësja e medaljes së argjendtë në Rio 2016 kapërceu normën e kualifikimit prej 195 cm në përpjekjen e tretë. Finalja në..

botuar më 21-08-05 9.54.PD
Tajbe Jusein

Tajbe Jusein fitoi bronzin në mundje në Olimpiadën në Tokio

Mundësja Tajbe Jusein fitoi një medalje bronzi në kategorinë deri në 62 kg në Olimpiadën në Tokio, duke mposhtur Lyubov Ovcharova nga Komiteti Olimpik Rus. Bullgarja 30 vjeçare fitoi vetëm për 56 sekonda. Përfaqësuesja jonë tjetër në këtë..

botuar më 21-08-04 3.59.MD
Stojka Krësteva

Stojka Krësteva do të ndeshet në finalen olimpike të boksit në Tokio

Bullgarja Stojka Krësteva arriti në finale në kategorinë 51 kg në Turneun Olimpik të Boksit në Tokio pasi mundi japonezja Cukimi Namiki me 5-0 vota të arbitrave. Ajo është përfaqësuesja e parë e boksit bullgar që arrin në finalet olimpike pas 25..

botuar më 21-08-04 12.09.MD