Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve

Foto: BGNES

Kabineti i përkohshëm vërtetoi se ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve, përparësive dhe vlerave të qarta, tha Presidenti Rumen Radev në një takim pune me ambasadorët e BE, Zvicrës dhe Shteteve të Bashkuara. Lidhur me sanksionet e vendosura mbi persona fizike dhe kompani bullgare nga Ligji Global “Magnitski”, kreu i shtetit përshëndeti vendimin e Komitetit për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Punët e Brendshme në PE për të dërguar misionin e tij. Rumen Radev gjithashtu vlerësoi sinjalet pozitive javët e fundit në marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe rifillimin e dialogut në nivelin më të lartë. Në takimi gjithashtu u diskutua mbi shpenzimin e fondeve të mëdha publike nga ish qeveria përmes të ashtuquajturve prokurime të drejtpërdrejta, jo ​​përmes prokurimeve publike.


Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD