Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po shqyrtohet një regjim i ri për transplantimin e organeve

Foto: BGNES

Agjencia e Mbikëqyrjes Mjekësore propozon krijimin e këshillave ekspertë për vlerësimin dhe renditjen e kandidatëve për transplantim, tha drejtori ekzekutiv i institucionit Dr. Georgi Hristov në programin "Horizont" të Radios Kombëtare Bullgare. "Do të ketë më shumë publicitet. Do të ketë përfaqësues të organizatave të pacientëve të cilët do të marrin pjesë në proces si vëzhgues, "siguroi Hristov. Ndryshimet janë propozuar për shkak të abuzimeve të njoftuara në lidhje me transplantimet në spitalin "Llozenec".

Propozimet do të publikohen për diskutim publik. Do të rregullohet gjithashtu një seri e re prej dokumentesh për të huajt që kërkojnë një transplantim në Bullgari, duke përfshirë dhe të tilla për origjinën e fondeve për operacionin, shtoi Hristov.


Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD