Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Xhaz në park me "Solistët e Big Band-it të Radios Kombëtare Bullgare"

Foto: Ani Petrova

Jazz në natyrë në Kopshtin e Borisit - kjo ftesë joshëse dërgohet nga "Solistët e Big Band-it të Radios Kombëtare Bullgare". Sonte nga ora 19.00 në Arena Sofja, kombo formacioni Kolodrum Serdika do t’i dhurojë audiencës një festë të paharrueshme. Muzikantë të shquar bullgarë do të interpretojnë shfaqjet e dashura të George Gershwin dhe Duke Ellington, muzikë filmash dhe hite vallëzimi, ritme emocionuese xhazi dhe melodi klasike pop.


Më shumë nga rubrika

Hristo Jocov

Premierë e YoYo – xhaz projekt Jocov-Josifov

Ideja është e bateristit Hristo Jocov (Hristo Yotsov) - një interpretues i njohur, kompozitor, pedagog, i cili ka realizuar dhjetëra projekte autorësh. Vetëm se kësaj radhe ai ka vendosur të prezantojë një muzikë, të krijuar nga një njeri tjetër,..

botuar më 21-09-18 11.45.PD

"Besa, Shpresa, Dashuria" – një këngë e përjetshme

Në Ditën festive të Sofjes për të gjithë qytetarët e kryeqytetit tonë të bukur, ju kujtojmë këngën "Besa, Shpresa, Dashuria" – një interpretim që u bë hit në të kaluarën. Siç dihet, më 17 shtator Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin..

botuar më 21-09-17 12.37.MD

"Libër të mësoj, sukses të arrij"

Dita e parë shkollore gjithnjë është një festë për mësuesit, nxënësit dhe familjet e tyre. Edhe fëmijët e rritur të zhytur në problemet e tyre adoleshente emocionohen, zgjedhin me kujdes veshjet e tyre dhe natyrisht blejnë lule për mësuesit e tyre..

botuar më 21-09-15 3.59.MD