Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dërgojnë mbi 400 makina votimi jashtë vendit

Cvetozar Tomov
Foto: BGNES

Makinat për të votuar jashtë janë në dispozicion dhe dërgimi i 421 prej tyre tashmë filloi. Këtë e tha për bTV Cvetozar Tomov zëdhënës i Komisionit Qendror Zgjedhor. “Gjërat do të jenë të tensionuara deri në momentin e fundit. Ne jemi duke aplikuar një teknologji të re, kjo nuk ka sesi të mos krijojë tension. Votimi jashtë ka një dyfishim”, tha Tomov.

Ai përcaktoi si një hipotezë të pakonfirmuar që pjesëmarrja e ulët në zgjedhjet për kryetar bashkie në Bllagoevgrad ishte për shkak të votimit me makineri. Zgjedhjet e parakohshme për kryetar bashkie në këtë qytet u imponuan pasi gjykata vendosi largimin e inxhinierit Rumen Tomov fitues në zgjedhjet lokale në tetor të vitit 2019 për shkak regjistrimit të pashlyer të një tregtari të vetëm. Zëdhënësi sqaroi se kur ndihmojnë votuesit, anëtarët e komisionit të seksionit mund të qëndrojnë dy metra para tyre pa pasur shikueshmëri në ekran dhe pa bërë pyetje në lidhje me informacionin e votimit.


Më shumë nga rubrika

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD
Kapakë për të ardhmen

Fushata “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të foshnjave

Ditën e diele më 17 tetor nga ora 09.00 deri në orën 17.00 në sheshin e kryeqytetit “Aleksandër Batenberg” do të mbahet fushata e radhës bamirëse “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të bebeve në Bullgari. Ata që dëshirojnë mund ta mbështesin duke..

botuar më 21-10-17 6.05.PD