Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parisi pret që problemi me Shkupin të zgjidhet në vitin 2022

Foto: president.bg

Me ftesë të Sekretarit të Senatit Francez Loïc Hervé, Nënpresidentja bullgare Ilijana Jotova u takua me përfaqësuesit e Grupit të Miqësisë Francë-Bullgari në Senat. U diskutua një gamë e gjerë temash në marrëdhëniet Bullgari-Francë, si dhe çështje në axhendën evropiane. Bisedimet u përqendruan në nevojën për reformën e Shengenit dhe anëtarësimin e ardhshëm të Bullgarisë në zonën pa viza. Jotova theksoi se Bullgaria ka përmbushur të gjitha kriteret teknike për anëtarësimin. Ndër temat ishte pozita bullgare për Maqedoninë e Veriut. Pala franceze tha se po shpreson në një zgjidhje për Shkupin gjatë presidencës së vet të Këshillit të BE në gjysmën e parë të vitit 2022.


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD