Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Premiera në Kanë e filmit bullgar "Gratë vërtet qajnë"

Foto: @womendocry

Më 6 korrik në mbrëmje do të hapet Festivali i 74-të i Filmit në Kanë. Gjithsej 60 filma do të shfaqen në programe të ndryshme.

Në programin e konkursit "Vështrimi i Veçantë", ku garojnë filma që paraqesin një pikëpamje më të veçantë në tregimin kinematorgrafik, do të ketë premierë filmi bullgar "Gratë vërtet qajnë".

Filmi i Vesella Kazakovës dhe Mina Milevës zbulon përplasjen dhe absurditetet e jetës së gruas në një shoqëri akoma shumë patriarkale. Bashkëskenariste dhe autore e idesë është aktorja Biljana Kazakova. Në rolet mishërohen përveç tri motrave Kazakovi, edhe Josif Sërçaxhiev dhe Maria Bakallova. Pas-produksioni i filmit u përfundua në Francë.


Më shumë nga rubrika

Shëtitorja në parkun e qytetit të Belshit të Shqipërisë tashmë mban emrin e piktores bullgare me rrënjë shqiptare Lika Janko

Nga sot, shëtitorja në parkun e qytetit të Belshit, Shqipëri, mban emrin e artistes së talentuar bullgare me rrënjë shqiptare Lika Janko , e cila ndërroi jetë në vitin 2001. Në ceremoninë zyrtare të emërtimit mori pjesë Ministri i Kulturës i..

botuar më 21-10-22 3.38.MD
Georgi Gospodinov

Georgi Gospodinov fitoi çmimin më prestigjioz italian për letërsi

Shkrimtari Georgi Gospodinov fitoi çmimin më prestigjioz italian për letërsi "Premio Strega Europeo". Ai është bullgari i parë që merr çmimin në kategorinë e autorëve evropianë dhe shkrimtari i parë nga Evropa Lindore që e merr atë. Çmimi u dha..

botuar më 21-10-18 9.12.PD
Foto: Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Sofje

Arti i të shkruarit dhe magjia e fjalëve po bashkojnë gjithnjë e më shumë Bullgarinë dhe Shqipërinë

Para disa ditësh Ambasada Shqiptare në Bullgari në bashkëpunim me Katedrën e Ballkanistikës në Universitetin e Sofjes “Shën Kliment Ohridski” promovuan librin e autorit, piktorit dhe fotografit shqiptar Fate Velaj titulluar “Kryqëzimi”, i..

botuar më 21-10-11 11.29.PD