Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shihni sa do t’ju kushtojë një çadër dhe një shezlong këtë verë

Foto: BGNES

Në kulmin e verës ia kthejmë shikimin drejt Detit të Zi bullgar me vijën e tij të gjatë të plazheve të bukura me rërë, të cilat ofrojnë kushte të mrekullueshme për banja diellore dhe detare. Sa do t’ju kushtojë në ditë të merrni me qira çadër dhe shezlong këtë verë?

Kontrollimi i ekspertëve të Ministrisë së Turizmit gjatë muajit të fundit vendosi, se nga 132 plazhe detare gjithsej, mbi 10 plazhe ofrojnë çadra dhe shezlongje falas gjatë kësaj stine. Kjo do të thotë se nuk do të keni kosto shtesë nëse i zgjidhni këto vende për pushimet tuaja.

Cilat prej plazheve bullgare janë falas këtë verë?

Bëhet fjalë për plazhin jugor pranë Shkorpillovci, për plazhet “Riviera” dhe “Bunite 2” pranë Varnës, “Obzor Motela” në pushimoren Obzor, “Burgas – Veri” dhe “Burgas – Qendër” në qytetin Burgas dhe plazhin qendror të qytetit Ahelloj.

Dhe më shumë: çadra dhe shezllongje falas mund të gjeni në jug të Burgasit, e pikërisht në plazhin “Atanasovska kosa”, plazhin qendror të qytetit Carevo dhe plazhin në kampingun e afërt “Nestinarka”. Zona me çadra dhe shezlongje falas ka edhe në vende të tjera, por tani për tani ato nuk hyjnë në statistikën e Ministrisë së Turizmit.


Nga 2 deri në 10 levë do t’ju kushtojë çadra dhe shezlongu në 73 plazhe bullgare. Sidoqoftë, në disa vende, komoditeti i plazhit mund të dalë i “kripur”. Për shembull, nëse vendosni të pushoni në “Bozhurec-Topolla” afër qytetit Kavarna, do t'ju duhet të paguani 25 leva në ditë për një çadër dhe një shezlong.

Plazhet e ruajtura bullgare pa çadra dhe shezlongje këtë verë janë 4. Këto janë Plazhi i Peshkatarit pranë Varnës, “Batovski”, i vendosur midis vendpushimeve Allbena dhe Kranevo, plazhi “Pishina Minerale – Jug” në vendpushimin “Konstantin dhe Elena” dhe “Sozopoll - Pjesa Perëndimore 2”. Atje mund të futni në mënyrë të sigurt çadrën tuaj personale dhe të shtrini një peshqir në rërën e imët për të shijuar flladin e detit.

Ku dhe sa kushton të merrni me qira një çadër dhe një shezlong në bregdetin tonë, mund të shikoni në hartën interaktive të azhurnuar vazhdimisht të Ministrisë së Turizmit.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Aeroporti i Varnës me një rritje prej 57% të pasagjerëve që nga fillimi i vitit

Që nga fillimi i vitit 2023, ka pasur një rritje të ndjeshme të pasagjerëve në Aeroportin e Varnës. Duket se kryeqyteti ynë detar popërpiqet të kompensojë mungesën serioze të lëvizjeve në dy vitet e fundit, lidhur me pandeminë COVID-19. U fol edhe..

botuar më 23-03-23 1.14.MD

Vidin priti anijen e parë me turistë të huaj për vitin 2023

Anija e parë e lundrimit në Danub për sezonin turistik u ankorua më 20 mars në portin e Vidinit.  Vidin – qyteti evropian danubian me histori të pasur Vidin – një përrallë shumëshekullore Një shëtitje në Vidin me Volen Antovin..

botuar më 23-03-20 12.55.MD
Steven dhe Vanja Proctor

Një britanik punon “për të mirën e njerëzve” për ta kthyer Stojkite në një fshat model

Steven Proctor është nga Newbourne - një qytet i vogël në pjesën jugore të Britanisë së Madhe. Me profesion është inxhinier mekanik, nga malet Rodope dhe më saktë banues i fshatit Stojkite të Rodopeve. 47-vjeçari anglez u vendos këtu tre vjet më..

botuar më 23-03-18 12.10.MD