Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Ka një popull të tillë” ofron qeverinë e tyre eksperte

Sllavi Trifonov
Foto: arkiv

“Ka një popull të tillë” (ITN) nuk do të formojë një koalicion, por do t'i propozojë parlamentit një qeveri të vet, njoftoi udhëheqësi i partisë Sllavi Trifonov. “Ne nuk do të bëjmë një koalicion me GERB, DPS dhe BSP. Nga ana tjetër partitë e protestës nuk grumbullojnë një shumicë të mjaftueshme. Prandaj ITN vet do të marrë përgjegjësinë për formimin e një qeverie, tha Trifonov, duke shtuar se pret mandat nga Presidenti Rumen Radev.

Kryeministër propozohet të jetë Nikollaj Vasilev – ish zëvendës kryeministër në dy qeveri, ministre e financave – Marija Bojçeva me stazh në firma amerikane. Ministër i ekonomisë propozohet të jetë Ljubomir Dacov, ish zëvendës ministër i financave. Si ministre e mbrojtjes tregohet Teodora Gençovska, e cila u diplomua në akademinë ushtarake. Zëvendës kryeministër dhe ministër i punëve të jashtme propozohet diplomati i karrierës Radi Najdenov, ndërsa Nikollaj Radullov – zëvendës kryeministër dhe ministër i brendshëm.

Përveç të gjitha ministrive të zakonshme propozohet të ketë edhe ministër të çështjeve të romëve.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 dhjetorin

Ditën e enjte do të lëvizë ajër i ftohtë nga veriperëndimi dhe reshjet e shiut do të kalojnë në dëborë në zonat veriperëndimore dhe malore. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, në Sofje deri në 1°. Gjatë ditës do të ketë reshje..

botuar më 23-12-06 6.05.MD

Në vitin 2023, 193 000 migrantë të paligjshëm u ndaluan ose u kthyen

Deri në fund të nëntorit, policia kufitare bullgare ka ndaluar më shumë se 176 000 përpjekje të emigrantëve për të hyrë ilegalisht në BE. Kjo është një rritje prej 13% krahasuar me nëntorin 2022, bëri të ditur Ministria e Brendshme. Për muajin nëntor,..

botuar më 23-12-06 5.06.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri u mburr se e ka kapërcyer inflacionin në 6 muaj

Inflacioni ka rënë në nivelet e paraluftës në Ukrainë. Në tetor 2021 ishte 6 për qind dhe këtë tetor është 5,8 për qind, tha kryeministri Nikollaj Denkov para mbledhjes së qeverisë. “Ne kemi vendosur edhe masa që garantojnë çmime më të ulëta për..

botuar më 23-12-06 11.58.PD