Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me 98.92% prej protokolleve të përpunuara ITN është përpara GERB-SDS me njëzet të qindta

Foto: arkiv

Gjashtë parti dhe koalicione pritet të formojnë Parlamentin e ri të 46 të Bullgarisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 korrikut

Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që prej orës 13:30 të datës 12.07.2021 me 98.92% të protokolleve sektoriale të përpunuara të zgjedhjeve:

Partia "Ka një popull të tillë" /ITN/ mori 645 129 vota, ose 23,91%;

Koalicioni GERB-SDS – 639 221 vota, ose 23,69%;

BSP për Bullgarinë - 364,545 vota, ose 13.51%;

"Bullgaria Demokratike" - 338.963 vota, ose 12.56%;

Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë /DPS/ - 287.712 vota, ose 10.66%;

"Ngrihu! Kriminelët jashtë! ”- 135,630 vota, ose 5.03%.


Më shumë nga rubrika

Pushimorja Pamporovo shënon Ditën Botërore të Borës

Me një festë bore më 15 dhe 16 janar, vendpushimi i skive Pamporovo në malin Rodopa shënon Ditën Botërore të Borës, njoftoi kompania që menaxhon resortin. Festivali i borës në natyrë, DJ set dhe lojëra argëtuese, lotari me çmime janë të përfshira..

botuar më 22-01-15 9.10.PD
Presidenti Zhelju Zhelev në trubunën e Kuvendit Popullor më 15 janar 1992

Më 15 janar para 30 vitesh Bullgaria u bë vendi i parë në botë që njohu Maqedoninë e pavarur

Më 8 shtator 1991, ndarja paqësore e Maqedonisë nga Jugosllavia u zyrtarizua pas një referendumi në të cilin shumica e qytetarëve të republikës votuan për një shtet të pavarur. Më 15 janar 1992, Bullgariau bë shteti i parë në botë që njohu..

botuar më 22-01-15 6.00.PD
Shkëmbinjtë e Madarës

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 4 dhe 1 gradë, për Sofje rreth 0. Gjatë ditës vranësia do të jetë e ndryshueshme, nëpër pjesët e larta të maleve do të bjerë dëborë e dobët. Do të fryjë erë e matur..

botuar më 22-01-14 8.05.MD
Подкасти от БНР