Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria vendosi Britaninë e Madhe, Spanjën dhe Qipron në zonën "e kuqe" për Covid-19

Foto: arkiv

Fëmijët deri në 12 vjeç, të ardhur nga zona e gjelbër dhe nga ajo me ngjyrë portokalli, lejohen në territorin e Bullgarisë pa paraqitur dokumente për Covid-19. Kjo u urdhërua nga Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov me një urdhër, i cili hyn në fuqi më 19 korrik. Është azhurnuar lista sipas zonave me ngjyra të vendeve për të cilat ka informacion në lidhje me një ndryshim të rëndësishëm negativ të situatës së epidemisë. Qiproja, Britania e Madhe dhe Irlanda e Veriut, Spanja, Fixhi dhe Kuvajti janë tashmë në zonën e kuqe. Të ardhurit nga Rusia dhe Portugalia pranohen në Bullgari me paraqitjen e një Covid-çertifikate të vlefshme digjitale të BE-së ose të një dokumenti të ngjashëm që tregon një rezultat negativ nga një test PCR i kryer deri në 72 orë para hyrjes në vend. Bullgarët që vijnë nga këto vende dhe personat me statusin e qëndrimit të përhershëm, afatgjatë ose të vazhdueshëm në territorin e Bullgarisë dhe anëtarët e familjeve të tyre që nuk paraqesin një dokument të tillë vendosen në një karantinë 10-ditore.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 24 shtatorin

Të premten temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 5 dhe 10 °, në luginat e Bullgarisë Jugperëndimore dhe në fushat nënballkanike nga 1 deri në 3 °. Atje do të formohen ngricat e para. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara...

botuar më 21-09-23 6.25.MD
Georgi Georgiev

Pa konkurrencë, Georgi Georgiev drejtoi Këshillin Bashkiak të Sofjes

Me votim të fshehtë, Georgi Georgiev u zgjodh kryetar i Këshillit Bashkiak të Kryeqytetit me 36 vota pro, duke zëvendësuar Elen Gerxhikov i cili dha dorëheqje . 8 fletëvotime ishin të pavlefshme. Georgiev ishte kandidati i vetëm dhe u propozua..

botuar më 21-09-23 5.53.MD

Bullgarët që vdiqën në Bregun e Fildishtë kanë qenë instruktorë ushtarakë në një mision

Aksidenti me një helikopter ushtarak Mi-24 në Bregun e Fildishtë më 10 shtator në pjesën veriore të vendit, ku vdiqën pesë persona, përfshirë tre bullgarë, ishte për shkak të motit të keq. Këtë e bëri të ditur kreu i forcave të armatosura,..

botuar më 21-09-23 5.12.MD