Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

ITN: Nëse nuk na përkrahin, shkojmë në zgjedhje të reja

| rinovuar më 21-07-16 5.46.MD
Toshko Jordanov
Foto: Ani Petrova

Partia që fitoi më shumë vende në Parlamentin e ri “Ka një popull të tillë” (ITN) do të propozojë një përbërje të re të qeverisë së ardhshme pa negociuar postet ministrore me forcat e tjera politike. Kjo u deklarua nga nënkryetari i partisë Toshko Jordanov.

Projekti i ri i kabinetit do të shpallet "shumë shpejt, kur të vijë koha". Partia është e gatshme të zhvillojë konsultime për mbështetje mbi politika të caktuara. Ajo konsideron si partnerë të saj logjikë bashkimi "Bullgaria Demokratike" dhe koalicioni "Ngrihu! Kriminelët jashtë!".

Në qoftë se projekti i ITN për kabinet të ri nuk merr mbështetje, është më logjike të kemi përsëri zgjedhje të parakohshme, tha Jordanov.

Bashkimi “Bullgaria Demokratike” do të vendosë nëse do të mbështesë një qeveri të re, varësisht nga fakti nëse ka forca politike të gatshme për të punuar për prioritetet e forcave të djathta. Këtë e deklaroi bashkëkryetari i bashkimit Hristo Ivanov. Në Facebook, ai shtoi se "Bullgaria Demokratike" është krijuar me një angazhim për të punuar për ndryshime të thella. Midis tyre Ivanov tregon reformën në drejtësi me largimin e Kryeprokurorit Ivan Geshev.

Sipas deputetit të sapozgjedhur të GERB Toma Bikov, kushdo që të propozohet për kryeministër nga partia ITN, struktura e qeverisë së ardhshme do të formohet nga " marrëveshje prapa skenës, çmimi i së cilës do të paguhet nga të gjithë bullgarët ". Bikov parashikon se në muajt e ardhshëm Bullgaria do të vazhdojë të zhytet në krizë politike dhe kaos.Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Bruksel ka rezerva ndaj iniciativës regjionale “Ballkan të Hapur” Administrata e Brukselit vlerëson negativisht nismën për “një mini Shengen” ose “Ballkan të Hapur” të liderëve të Maqedonisë, Serbisë dhe Shqipërisë dhe mendon, se ajo..

botuar më 21-09-17 2.33.MD

Një tjetër “parti ndryshimi” po shkon në zgjedhje

Për herë të parë në kuadrin e një viti bullgarët do të votojnë herën e tretë me radhë për një parlament të ri. Kjo imponohet pasi Legjislaturat e 45-të dhe 46-të të Kuvendit Popullor nuk arritën të formojnë një qeveri të rregullt. Paaftësia e..

botuar më 21-09-16 1.50.MD

Partitë po i fshehin kandidatët e tyre presidencial nga frika e komprometimit

Presidenti Rumen Radev shpalli gjatë ditëve të pushimit se zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare do të zhvillohen njëkohësisht më 14 nëntor. Pavarësisht se deri në datën e shpallur mbeten vetëm 2 muaj, lojtarët kryesorë politikë akoma po..

botuar më 21-09-13 3.11.MD