Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KQZ do të përmirësojë organizimin e votimit jashtë vendit

Kamelija Nejkova
Foto: BGNES

Që prej vitesh ka vështirësi me organizimin e marrjes së protokolleve nga seksionet jashtë vendit, tha para BNT Kamelija Nejkova, kryetare e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve /KQZ/. Problemi vjen pjesërisht për shkak të të ashtuquajturve “njësi të ndërmjetme”, “krijohet një pikë e përkohshme komunikimi, ku mbërrijnë të gjitha protokollet e skanuara,” tha Nejkova.

Prandaj, do të bëhet çmos për të shkurtuar kohën gjatë së cilës protokollet nga seksionet arrijnë në këtë pikë të përkohshme të komunikimit, dhe prej andej në KQZ dhe anasjelltas në komisionet e seksioneve, premtoi Nejkova.

Sipas saj, nuk duhet të lejohet që në zgjedhjet e ardhshme kaq shumë anëtarë të komisioneve të seksioneve të presin të ashtuquajturën “çlirim” që të mund të largohen nga vendvotimi.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 tetorin

Mëngjesin e së mërkurës në ultësira dhe rreth pishinave të larta do të krijohet mjegull. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4 gradë në perëndim dhe deri në 7-10 gradë në lindje. Gjatë ditës në shumë vende në Bullgarinë Qendrore dhe..

botuar më 21-10-26 8.05.MD

Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia hyjnë në zonën e kuqe

Nga e shtuna, më 30 tetor, Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia janë në listën e vendeve në zonën e kuqe, sipas procedurës për hyrje në Bullgari. India, Kolumbia, Argjentina e të tjera kalojnë nga e zona e kuqe në atë me ngjyrë portokalli...

botuar më 21-10-26 7.26.MD

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një..

botuar më 21-10-26 6.45.MD