Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një plazh bullgar është në Top 50 për vitin 2021

Foto: bigseventravel.com

"Zllatni Pjasëci" u përfshi në renditjen vjetore të 50 plazheve më të mira në botë në faqen ndërkombëtare Big 7 Travel. Redaktorët e botimit e vendosën plazhin tonë pranë gjireve bregdetare që të lënë pa frymë, të tilla si Sunset Beach në Hawaii ose Baia delle Zagare në Pulia / Itali /. Në vendin e parë prestigjioz në renditje është vendosur plazhi fantastik Vaeroy në Norvegji. Plazhi bullgar renditet në vendin e 38-të, pak para Agiba Beach në Egjipt dhe Ipanema Beach në Rio de Janeiro /Brazil/ .

"Zllatni Pjasëci" ndodhet afër Varnës dhe është një nga plazhet më të bukura në rajon. Uji është i pastër dhe me temperaturën ideale për not, ndërsa rëra korrespondon me emrin e vendpushimit! ” (Zllati Pjasëci” - Rërat e Arta”), komentuan redaktorët e Big 7 Travel.

Ju kujtojmë se plazhi i “Zllatni Pjasëci” është një nga 13 plazhet bullgare që përmbushin standardin ndërkombëtar "Flamuri Blu" për vitin 2021. Plazhi, 3.5 km i gjatë, dallohet për rërën e tij shumë të hollë me ngjyrë ari dhe ofron mundësi të shkëlqyeshme për relaksim dhe sporte në plazh. Shumë afër është Parku Natyror me të njëjtin emër, që ofron një gjelbërim të harlisur dhe një larmi itineraresh turistike me hije.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Turizmi aventuresk pritet që të rikuperohet më shpejt

Deri më 4 vjet më shpejt nga e pritura do të rivendoset industria e turizmit aventuresk në krahasim me atë masiv. Kjo prognozë është e regjistruar në një raport të Organizatës Botërore për Turizmin Aventuresk. Turizmi aventuresk është i lidhur..

botuar më 21-07-25 11.45.PD

Bukuritë e qiellit të natës afër Krapec

Mihaill Minkov është një astro-fotograf dhe dizajner grafik që eksploron misteret e qiellit të natës nëpërmjet foto-objektivit. Ekipi i programit "Izotopia" të BNR-së e sfidoi atë të filmonte July Morning /një traditë në Bullgari e pritjes së..

botuar më 21-07-24 2.35.MD

Sa larg çon "zbutja" e natyrës pranë Shtatë Liqeneve të Rillës?

Loti, Syri, Veshka, Binjaku, Tërfili, Liqeni i Peshkut dhe Liqeni i Poshtëm - jo, nuk do të flasim  për anatomi ose biologji. Do të flasim pak për magjinë, të cilën vetëm natyra mund ta krijojë, kurse ne njerëzit, në synimin tonë të mund ta zbusim,..

botuar më 21-07-22 10.55.PD