Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti është i gatshëm për konsultime dhe dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re

Presidenti Rumen Radev
Foto: BGNES

Bullgaria nuk mund të humbasë më shumë kohë historike. Ne duhet të kemi një kabinet me mbështetje të gjerë parlamentare dhe publike. Kjo u deklarua nga Presidenti Rumen Radev para hapjes së seancës së parë të Legjislaturës së 46-të të Kuvendit Popullor.

Detyra e madhe për deputetët tanë është të rivendosin parlamentarizmin, të forcojnë shtetin, legjislacionin efektiv në interes të shoqërisë, kontrollin e vërtetë parlamentar mbi pushtetin ekzekutiv, por detyra më e rëndësishme është të formojmë një qeveri të rregullt, tha Presidenti.

Radev premtoi të mos vonojë dorëzimin mandatit për të formuar një qeveri të rregullt.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD

Tashmë publikohen edhe të dhëna për personat e imunizuar që kanë vdekur nga Covid-19, ose janë infektuar

Që nga sot Ministria e Shëndetësisë publikon në Portalin e Unifikuar të Informacionit edhe të dhëna për personat e vaksinuar që janë infektuar dhe kanë vdekur nga COVID-19. Të dhënat tregojnë se 59 (8.63%) nga 684 pacientët e sapo pranuar në..

botuar më 21-09-24 5.06.MD