Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Iva Miteva është përsëri Kryetare e Parlamentit

Iva Miteva
Foto: BGNES

Me 137 vota "pro", një "kundër" dhe 99 "abstenime" Iva Miteva nga "Ka një popull të tillë" (ITN) u zgjodh kryetare e Legjislaturës së 46-të të Kuvendit Popullor. Ajo u mbështet nga ITN, "Bullgaria Demokratike", "Ngrihu BG! Ne po vijmë" dhe pjesërisht nga Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS). GERB dhe Partia Socialiste Bullgare (BSP) abstenuan. Vetëm Georgi Kadiev nga e majta votoi kundër. Duke shpjeguar votën e tij negative, Kadiev tha se arsyeja është mungesa e dialogut rreth zgjedhjes së kandidatit.

Viktoria Vasileva nga ITN, Rosica Kirova - nga GERB-SDS, Kristijan Vigenin - nga "BSP për Bullgarinë", Atanas Atanasov - nga "Bullgaria Demokratike", Mukaddes Nalbant - nga DPS dhe Tatjana Donçeva nga "Ngrihu BG, ne po vijmë" u zgjodhën zëvendës të Iva Mitevës.


Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD