Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria bëhet për herë të parë mikpritëse e EXIT

Foto: exitfest.org

Festivali muzikor EXIT në Serbi është një nga ngjarjet më të mëdha dhe më të vizituara muzikore në Evropë. Pas një ndërprerje prej një viti, për shkak të pandemisë botërore nga COVID-19, gjatë muajit korrik festivali u kthye në Serbi me 20 skena dhe 200 000 vizitues nga e gjithë Evropa për katër ditë në  kalanë emblematike Petrovaradin në Novi Sad. Me edicionin e sivjetshëm shënohet dhe 20 vjetori nga fillimi i historisë së tij muzikore. Kurse vetëm pas një jave do të duhet të shkruhet faqja e re e tij - edicioni i parë i EXIT në Bullgari.

Ekipi serb është tanimë në plazhin “Perla” në vendpushimin Primorsko, ku midis 29 dhe 31 korrikut do të zhvillohet maratona treditore muzikore me titull SUNLAND. Këngëtari Rushi Vidinliev, grupet “Ëpsurt”, “Animacionerët”, “Kerana dhe kozmonautët” “Jeremy”, “The top stoppers & “Uikeda” janë një pjesë nga muzikantët bullgarë, të cilët do të dalin në katër skenat e ndërtuara.

Publiku do të ketë mundësinë të shikojë akoma këngëtaren ruse dhe DJ Nina Kravic, dyshen franceze  Ofenbach dhe grupin serb S:A:R:S:, këngëtaren britanike rap Dajana de Brito, e njohur si IAMDDB, Matador-DJ nga Dublin, i njohur me qëndrimin e vet revolucionar ndaj muzikës elektronike, yllin e tekno-skenës  serbe Tijana T dhe dyshen boshnjake After Affair.

Territori i festivalit tek ne do të mbulojë 130 dynymë, kurse organizatorët premtojnë një transport të vazhdueshëm deri tek qytetet e afërta dhe vendpushimet.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Klasikja folklorike “Tulipan je, apo zymbyl” në një tingëllim të pazakontë

Kënga “Tulipan je, apo zymbyl” e njohur nga repertori i këngëtares së madhe Verka Siderova ka variante të shumta. Ndoshta motërzimi më i ri dhe me siguri – më i pazakontë është interpretimi i këngëtarëve Dimitër Atanasov dhe Hristo Mlladenoiv...

botuar më 21-09-24 7.15.PD

Himni i Pavarësisë, i krijuar më 22 shtator 1908

Pavarësia e Bullgarisë , e shpallur solemnisht në Tërnovo, u festua në të gjithë vendin që në vetë ditën e shpalljes. Veçanërisht domethënëse ishte festa në qytetin tonë të Burgasit në Detin e Zi, ku për herë të parë tingëlloi Himni i..

botuar më 21-09-22 6.45.PD
Hristo Jocov

Premierë e YoYo – xhaz projekt Jocov-Josifov

Ideja është e bateristit Hristo Jocov (Hristo Yotsov) - një interpretues i njohur, kompozitor, pedagog, i cili ka realizuar dhjetëra projekte autorësh. Vetëm se kësaj radhe ai ka vendosur të prezantojë një muzikë, të krijuar nga një njeri tjetër,..

botuar më 21-09-18 11.45.PD