Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri dëshiron një marrëveshje publike të koalicionit për një qeveri të re

Ivajllo Vëllçev
Foto: BGNES

Pres që partitë politike në kuadrin e dialogut të tyre për të formuar një qeveri, të gjejnë një mënyrë për një marrëveshje të koalicionit publik me përgjegjësi të përcaktuara qartë. Këtë e deklaroi Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev në fillim të seancës së qeverisë. "Është e nevojshme të thuhet se është koha për të kaluar nga fjalimi politik në veprim politik”, theksoi Janev.

Përbërja e qeverisë së re nuk do të shpallet deri në fund të javës, siç ishte premtuar disa ditë më parë. Kjo u njoftua në Kuvendin Popullor nga Ivajllo Vëllçev nga “Ka një popull të tillë” (ITN). “Nuk na është dhënë një mandat për të shpallur emra. Në momentin kur dorëzohet mandati, emri i kryeministrit do të bëhet i qartë”, shtoi ai.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev po kandidon zyrtarisht për një mandat të dytë

Në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje/NDK/ Rumen Radev dhe Iliana Jotova u propozuan nga një Komitet i Iniciativës për një mandat të dytë si kandidatë të pavarur për president dhe nënpresident. Ndër pjesëmarrësit në Komitetin e Iniciativës janë..

botuar më 21-09-27 7.38.MD

Parashikimi i motit për 28 shtatorin

Gjatë natës do të jetë me vranësira në të gjithë vendin, në disa vende kryesisht në Bullgarinë Perëndimore do të bjerë shi. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 12 dhe 17 gradë. Nesër retë do të jenë të konsiderueshme dhe në shumë vende në..

botuar më 21-09-27 5.51.MD
Lluna Jordanova

Këngëtarja Lluna iu bashkua garës për president

Këngëtarja Lluna Jordanova dorëzoi sot dokumente për pjesëmarrje në zgjedhjet presidenciale. Kandidatura e saj u ngrit nga një Komitet i Iniciatiës, transmetoi reporterja e BNR Maria Fileva. Jordanova nuk deklaroi se kush do të kandidojë për..

botuar më 21-09-27 4.51.MD