Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kornelija Ninova: Duhet të lidhim marrëveshje me shkrim me ITN, në rast të kundërt nuk do ta përkrahim kabinetin

Foto: BGNES

Partia Socialiste Bullgare (BSP) do ta përkrahte qeverinë e “Ka një popull të tillë” (ITN) vetëm pasi nënshkruhet një marrëveshje me partinë e Sllavi Trifonovit, bëri të ditur liderja e së majtës Kornelija Ninova. Vendimi përfundimtar do të merret kur bëhet e qartë përbërja personale e Këshillit të Ministrave.

Sipas Kornelija Ninovës, marrëveshja për përkrahje duhet të garantojë zbatimin e të gjitha deklaratave dhe se nuk do të shkelen vijat e kuqe midis forcave politike.

BSP dhe ITN tashmë arritën afrim të politikave të tyre në shëndetësi, arsim dhe veprimet sociale, por mbeten dhe dosa dallime – e majta ngul këmbë si rillogaritja e pensioneve të fillojë më 1 tetor, derisa ITN parashikon që kjo masë të hyjnë në fuqi nga 1 janari i vitit 2022.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 shtatorin

Gjatë ditës së nesërme do të ketë vranësira të ndryshueshme dhe deri në mesditë në vende të izoluara, kryesisht në male dhe rajonet juglindore do të ketë reshje shiu. Pasdite mbi rajonet perëndimore retë do të shpërndahen, dhe deri në mbrëmje mbi..

botuar më 21-09-22 6.20.MD
Kostadin Kostadinov

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” po kandidon për president

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov do të kandidojë për president. "Sepse ka ardhur koha që Bullgaria të ketë një burrë shteti dinjitoz dhe të pavarur," tha Nikollai Drençev nga partia, e cila njoftoi vendimin e komitetit ekzekutiv...

rinovuar më 21-09-22 5.36.MD
Elen Gerxhikov

Kryetari i Këshillit të Kryeqytetit ka dhënë dorëheqje me kërkesë të Bojko Borisovit

Kreu i partisë GERB Bojko Borisov tha se ai e ka kërkuar personalisht dorëheqjen e Kryetarit të Këshillit Bashkiak të Kryeqytetit Elen Gerxhikov. Dje, Gerxhikov, i cili ka mbajtur postin për gati 10 vjet, njoftoi se po jep dorëheqjen për arsye..

botuar më 21-09-22 4.00.MD