Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rivendosen fluturimet direkte mes Sofjes dhe Tiranës

Tirana
Foto: Pixabay

Nga 1 gushti rivendosen fluturimet direkte mes Shqipërisë dhe Bullgarisë, njoftoi Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Sofje.

Kompania GullivAir do t’i kryejë udhëtimet direkte javore Sofje-Tiranë-Sofje në periudhën 6 gusht – 28 shtator. Qëllimi i kësaj iniciative është studimi i tregut për rivendosjen e linjës ajrore të rregullt mes Shqipërisë dhe Bullgarisë dhe kryerjen e fluturimeve të tjera ndërkombëtare.

Në datën 1 gusht do të jetë fluturimi i parë inagurues dhe në bordin e avionit do të jenë udhëtarë, agjentë dhe tur operatorë të ftuar nga kompania. Ky udhëtim do të jetë falas. Ndërsa, më 6 gusht do të jetë fluturimi i parë me pagesë për qytetarët. Gjatë kësaj jave pritet të lancohet sistemi për rezervimin dhe blerjen e biletave, i cili aktualisht është në testim.

Në periudhën 6 gusht-15 shtator, kompania do të operojë 1 herë në javë, ditën e premte, ndërsa në periudhën 15-28 shtator do të operojë 2 herë në javë, të premten dhe të dielën. Detaje të mëtejshme lidhur me fluturimet, oraret dhe datat do të publikohen në faqen zyrtare të Aeroportit të Sofjes dhe kompanisë.



Më shumë nga rubrika

Universiteti Teknik i Sofjes

Universiteti Teknik i Sofjes po bëhet pjesë e një universiteti të ri evropian

8 universitete nga vende të BE -së, përfshirë Universitetin Teknik në Sofje, do të krijojnë një Universitet të përbashkët Evropian të Teknologjive. Marrëveshja u nënshkrua nga rektorët në një takim në Limasol të Qipros. Struktura e ardhshme do..

botuar më 21-09-27 9.34.PD

Dimo Karakehajov: Tradita e punimit të tahinit, e transmetuar brez pas brezi

Dimo Karakehajov nga qyteti Ivajllovgrad është një punues i tahinit nga brezi i tretë . Pyetjes së Radio Bullgarisë se përse qyteti Ivajllovgrad është zona e vetme në vend, ku ritet susami, sipërmarrësi 33 vjeçar iu përgjigj:  “Sepse qyteti..

botuar më 21-09-27 7.15.PD

Një shkollë bashkiake e nivelit evropian mirëpret nxënësit në Berkovica

Fëmijë të lumtur dhe të etur për dije - kjo është ëndrra e çdo prindi dhe mësuesi në vendin tonë. Është mjaft e mundur të "infektoheni" me këtë entuziazëm nëse e gjeni veten në shkollën bashkiake "Nikolla Jonkov Vapcarov" në Berkovica. Dizajni i..

botuar më 21-09-26 9.35.PD