Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Propozojnë votim të përzier – me fletëvotime dhe makina

Foto: BGNES

GERB paraqet një projekt për ndryshime në Kodin Zgjedhor dhe kthimin e votimit të përzier me fletëvotime dhe makina. Kjo u njoftua në një konferencë në Parlament nga Radomir Çollakov nga partia.

Ata gjithashtu kërkojnë që pajisjet dhe softueri i votimit të jenë pronësi e shtetit. Propozohet që në seksionet jashtë BE-së teknikët që e shërbejnë votimin me makina të jenë shtetas bullgarë, ndërsa në seksionet në BE nëpunësit të flasin bullgarisht. Gjithashtu kërkohet të numërohen faturat e kontrollit nga votimi i makinës në të gjitha seksionet dhe të krahasohen të dhënat nga protokollet e makinës me ato nga protokollet e shkruara me dorë pas numërimit të faturave.

Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD