Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria po orientohet drejt “zonës portokalli” të pandemisë

Dr. Dimitër Petrov
Foto: BGNES

Brenda ditëve, Bullgaria do të hyjë në “zonën portokalli” të pandemisë Covid-19 dhe masat do të forcohen, tha Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr. Dimitër Petrov për bTV.

Masat do të ndikojnë në diskotekat pranë detit, ku distanca mes klientëve nuk respektohet. Kontrolli në pikat kufitare dhe vendet për pushim në rrugë, ku ka një akumulim udhëtarësh tranzit, gjithashtu do të forcohet.

Nëse rritja e pacientëve vazhdon, është e mundur që ne të hyjmë në “zonën e kuqe”, ku masat anti-epidemike do të jenë shumë më të rrepta dhe kryesisht do të ndikojnë në ambientet e brendshme, paralajmëroi Dr. Petrov.

Në këtë fazë, autoritetet shëndetësore nuk mund të rekomandojnë administrimin e një vaksine të tretë, por le të administrojmë së pari të parën dhe të dytën, theksoi zëvendësministri.


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD