Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Muzeu në Ahtopoll mori një zdrukth guri 7 mijë vjeçar gjetur në det

Foto: BGNES

Një eksponat i ri jashtëzakonisht interesat tashmë është pronë e Muzeut të Spirancave në qytetin bregdetar Ahtopoll. Kjo është një zdrukth guri nga neoliti zbuluar në Gjirin e Ahtopollit. Zbulimi i çmueshëm arkeologjik u gjet nga zhytësi Mirosllav Dimitrov i cili ia dhuroi sendin muzeut. “Zdrukthi ndoshta është nga epoka e hershme e gurit dhe bakrit ose përafërsisht fillimi i mijëvjeçarit të pestë para Krishtit. Ky send u punua me një mjeshtri bizhuterie dhe bënë përshtypje me linjat e holla”, njoftoi Atanas Oraçev, ekspert në Muzeun në Ahtopoll. Ai rikujtoi se në vitin 1983 gjatë ekspeditës arkeologjike nënujore “Kozmos” në akatorinë e Ahtopollit gjithashtu u zbulua një zdrukth guri nga epoka eneolite. Artefakti i ri ripohon tezën, se Ahtopoll është një nga vendbanimet më të hershme në bregun e Detit të Zi në rajonin e malit Stranxha.

Përpilues: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Në shëtitje virtuale në Muzeun e Sofjes

Muzeu Historik Rajonal i Sofjes, i vendosur në ndërtesën e banjës së dikurshme qendrore të kryeqytetit, ofron një mundësi të re - një vizitë virtuale të ekspozitës së vet të përhershme. Ajo është e shpërndarë në 8 salla, të cilat ndjekin..

botuar më 21-10-24 7.15.PD

Manastiri i Baçkovës tregon sende të restauruara antike

Deri në fund të vitit Manastiri i Baçkovos do t’i gëzojë vizituesit e vet me ikona të papara deri në këtë moment dhe sende fetare nga e kaluara. Ato do të renditen në  një dhomë të re të rinovuar në pjesën e Muzeut të Manastirit të Shenjtë, dhe do..

botuar më 21-10-23 9.05.PD

Shën Ivan Rillski – mbrojtës i mjekëve bullgarë

Ditën, në të cilën Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e mbrojtësit qiellor të Bullgarisë Shën Ivan Rillski Çudibërës , mjekët në vend shënojnë festën e tyre. Ajo festohet që prej 25 vitesh e këtej me iniciativë të Bashkimit të Mjekëve..

botuar më 21-10-19 9.35.PD