Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

I prekuri nga Ligji Mangitski Vasill Bozhkov kërkoi dëgjim në një komision parlamentar

Vasill Bozhkov
Foto: BGNES

Biznesmeni i pandehur Vasill Bozhkov, i cili jeton në Dubai, shprehu gatishmërinë për të dalë para komisionit parlamentar të sapokrijuar për të përcaktuar rrethanat që lidhen me sanksionet e vendosura sipas Aktit Magnitski.

Ai shkroi në Facebook: “Si i prekur drejtpërdrejt nga Magnitski, dua të dal para këtij komisioni. Përderisa ata gjejnë guximin të më dëgjojnë. Nëse nuk e gjejnë, është e qartë kujt i shërbejnë.”

Komisioni u miratua njëzëri nga Kuvendi Popullor sot dhe do të merret me veprimet ose mungesën e tyre nga autoritetet kompetente mbi sanksionet amerikane të vendosura ndaj individëve dhe personave juridikë. Sanksionet prekin biznesmenët Deljan Peevski, Vasill Bozhkov dhe Illko Zhelyazkov.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD