Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një raport nga vëzhgimi i zgjedhjeve provokoi rregullatorin mediatik të takohet me OSBE-në

Foto: arkiv

Këshilli i Mediave Elektronike do të kërkojë një takim urgjent me Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) për shkak të një raporti me përfundime paraprake të organizatës nga vëzhgimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 korrikut dhe pasqyrimi i tyre në mediat. Kryetarja e Këshillit të Mediave Elektronike Betina Zhoteva i caktoi si “të rreme” tekste nga dokumenti që lidhen me rregullatorin mediatik, sipas të cilave një nga anëtarët e tij- nga kuota presidenciale - Ivelina Dimitrova, dha dorëheqjen nën presionin e anëtarëve të tjerë. Këshilli i Mediave Elektronike shprehu zhgënjim që pikëpamja e tij nuk u kërkua. Rregullatori është gjithashtu i zemëruar nga pretendimi se GERB kishte një pasqyrim më të gjerë në BNT në fushatën parazgjedhore.

Dimitrova dha dorëheqjen në fund të qershorit. Sipas saj, rregullatori mediatik nuk arrin të marrë rolin e ndërmjetësit. Temat e pluralizmit të vërtetë të opinioneve dhe funksionit kritik të mediave janë akute, por rregullatorit mediatik i mungon dëshira për të vepruar në mbi këto çështje, mendon Dimitrova.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 majin

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 6 deri në 9°, në kryeqytet - 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara. Do të jetë pothuajse e qetë. Temperaturat maksimale do të arrijnë 23° – 29°. Në Sofje – deri në 23°...

botuar më 22-05-19 8.30.MD

Parlamenti Evropian bëri thirrje për pajtim midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Parlamenti Evropian miratoi dy raporte që i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa vonesë, veçanërisht në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës. Raporti për Maqedoninë e Veriut vë..

rinovuar më 22-05-19 7.56.MD
Aleksandër Nikollov

Ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku

Ministri i Energjisë Aleksandër Nikollov pranoi se ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku. Para Komisionit Parlamentar të Energjetikës, ai tha se do të merret një vendim përfundimtar i rregullatorit, si..

botuar më 22-05-19 7.47.MD