Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nxënësit do të mësojnë nga distanca si zgjidhja e fundit

Foto: Pixabay

Ministria e Arsimit përpiloi variante për të frekuentuar shkollat ​​dhe kopshtet si pjesë e valës së katërt të pritshme të Covid-19. Propozohet që t’i nënshtrohen trajnimit në internet vetëm si mjeti i fundit, vetëm nëse numri i të infektuarve arrin 500 për 100 mijë njerëz.

Me një sëmundshmëri deri në 250 për 100 mijë njerëz, vetëm nxënësit nga klasa e 8 deri në 12 do të mësojnë nga distanca. Nëse situata përkeqësohet, ata nga klasa e 5 deri në 8 do të mësojnë gjithashtu nga distanca. Nxënësit deri në klasën e 4 do të mësojnë nga distanca vetëm nëse ekziston një pamundësi objektive për të vazhduar trajnimin të pranishëm në dhomat e klasës.


Më shumë nga rubrika

Karen Donfried

Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane është për vizitë në Bullgari

Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried është për vizitë në Bullgari më 18 dhe 19 maj. "Kjo vizitë e diplomatit më të lartë të SHBA në Evropë është tani për tani e fundit në një seri angazhimesh të nivelit të..

botuar më 22-05-18 7.53.MD

Italia merr një rol udhëheqës në grupin luftarak shumëkombësh në Bullgari

Me vendim të Këshillit të Ministrave, Italia merr rolin e "shtetit kornizë" të grupit luftarak shumëkombësh në Bullgari. “Roli udhëheqës i Italisë” do të thotë se ajo do të vendosë deri në 800 ushtarakë me armët, pajisjet dhe makineritë e..

botuar më 22-05-18 6.43.MD

Bullgaria drejton para nga programet evropiane për refugjatët nga Ukraina

Fondet e lira nga programet operative evropiane drejtohen me vendim të qeverisë për të plotësuar nevojat e atyre që ikin nga lufta në Ukrainë dhe vendosen në Bullgari. 60 milionë leva (rreth 30 milionë euro) nga programi “Qeverisja e Mirë” përdoren..

botuar më 22-05-18 5.24.MD