Programi i ditës

Ende po kërkojnë shkakun për aksidentin me MiG-29 të rrëzuar

Stefan Janev dhe Eleonora Mitrofanova
Foto: BGNES

Prokuroria e Qarkut Ushtarak të Sofjes do të vazhdojë hetimin e incidentit me aeroplanin MiG-29, i cili u rrëzua pranë Shabla gjatë një stërvitjeje taktike dhe vrau pilotin e tij, njoftoi prokuroria.

Ndërkohë, mundësia e leximit të të dhënave nga “kutia e zezë” e aeroplanit të rrëzuar në një laborator në Rusi u diskutua nga Kryeministri në detyrë Stefan Janev dhe Ambasadorja ruse në Bullgari Eleonora Mitrofanova. Formalitetet për udhëtimin janë zgjidhur dhe ushtarakë bullgarë do të jetë në gjendje të transportojnë “kutinë e zezë” në ditët në vijim, njoftoi shërbimi qeveritar për shtypin.

MiG -29 bullgar u rrëzua më 9 qershor pranë Shabla gjatë stërvitjeve ushtarake, dhe piloti - nënkolonel Valentin Terziev, vdiq.


Më shumë nga rubrika

Me 1000 të infektuar me Covid-19 për 100 000 - bllokim i pjesshëm për të pavaksinuarit

Nëse infeksioni me koronavirus në vend arrin më shumë se 1000 për 100 000 njerëz dhe mbushja e shtretërve të kujdesit jointensiv tejkalon 9000 veta, do të merret vendim për lockdown, duke filluar me një bllokim të pjesshëm - për të pavaksinuarit. Këtë e..

botuar më 21-10-26 4.09.MD

Pronarët e restoranteve, hotelierët dhe tregtarët janë duke përgatitur një protestë kombëtare kundër Covid-certifikatës

Shoqatat e restoranteve, industrisë së turizmit dhe qendrave të shitjes me pakicë organizojnë një protestë kombëtare ditën e enjte - 28 tetor. Ata kundërshtojnë masat e qeverisë së përkohshme kundër Covid-it dhe konkretisht futjen e certifikatës..

botuar më 21-10-26 3.37.MD

Gjykata Kushtetuese vendosi se “seksi” është vetëm një koncept biologjik

Termi “seks”, sipas Kushtetutës, duhet kuptuar vetëm në kuptimin e tij biologjik, vendosi Gjykata Kushtetuese me 11 vota pro. Kundër ka qenë vetëm Georgi Angellov, njofton gjykata. Pyetja: “Si duhet kuptuar termi “gjini” i përdorur në..

botuar më 21-10-26 3.12.MD