Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeprokurori po sulmon rregullat e procedurës së parlamentit në Gjykatën Kushtetuese

Ivan Geshev
Foto: BGNES

Kryeprokurori Ivan Geshev paraqiti një kërkesë në Gjykatën Kushtetuese për të shpallur jokushtetuese dispozita të Rregullores së Punës së Kuvendit Popullor, sipas të cilave ai duhet të paraqitet para komisionit ligjor çdo 3 muaj, njoftuan nga Prokuroria e shtetit. Në kërkesë thuhet se teksti bie ndesh me dispozitat e Kushtetutës mbi parimin e ndarjes së pushteteve dhe pavarësinë e pushtetit gjyqësor. Kryeprokurori shpalli se do të sulmonte rregullores para Gjykatës Kushtetuese javën e kaluar kur doli para komisionit ligjor parlamentar në lidhje me dhunën e policisë gjatë protestave të vitit të kaluar.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD