Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Volejbollistet bullgare përfunduan pjesëmarrjen e tyre në Kampionatin Evropian pas një ndeshjeje dramatike

Foto: Konfederata Evropiane e Volejbollit

Ditën e diel fati i keq pengoi kombëtaren bullgare të volejbollit për femra të luftojë për një vend në çerekfinalen e Kampionatit Evropian të Volejbollit në Plovdiv. Në një ndeshje me pesë sete me një përfundim jashtëzakonisht të kontestuar, skuadra suedeze mbizotëroi ndaj bullgareve me 25:12, 21:25, 22:25, 25:14, 17:19. Kështu, ekipi ynë nuk arriti të barazonte rezultatin e tij nga dy vjet më parë, kur u rendit në mesin e tetë të parëve. Pas ndeshjes, trajneri Ivan Petkov zbuloi se shumë nga vajzat kanë luajtur me probleme shëndetësore.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria konfirmoi vendin e saj të 70-të në renditjen e FIFA-s

Kombëtarja e Bullgarisë ruan vendin e 70-të në renditjen e FIFA-s. "Luanët" kanë 1350.11 pikë në renditjen e përditësuar më 21 tetor. Në renditjen për muajin e kaluar, kombëtarja jonë ishte përsëri e 70 -ta, por me pak më shumë pikë - 1353.93...

botuar më 21-10-21 5.02.MD
Biljana Dudova

Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në mundje

Kampionia bullgare e mundjes Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në kategorinë 59 kg. Kjo ndodhi pasi mundësja 24-vjeçare e ekipit “Junak Lokomotiv” në Ruse fitoi titullin e parë botëror në karrierën e saj në kampionatin botëror në Oslo...

botuar më 21-10-19 3.24.MD
Grigor Dimitrov

Tenisti Grigor Dimitrov është gati të kthehet në TOP 20

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov kapërceu shtatë vende deri në 21, falë gjysmëfinales së tij në turneun e Serisë Masters në Indian Wells, ku ai mundi me sukses Daniil Medvedev dhe Hubert Hurkach para se të humbte nga kampioni i ardhshëm..

botuar më 21-10-18 3.51.MD