Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Matematikani Prof. Nikollaj Vitanov: Vdekshmëri e lartë nga Covid-19 - të paktën deri në fund të shtatorit

Prof. Nikollaj Vitanov
Foto: Nova TV

Skenari i pafavorshëm i epidemisë së koronavirusit po bëhet realitet, tha matematikani nga Akademia Bullgare e Shkencave, Prof. Nikollaj Vitanov, për Nova TV. Ai parashikon që vdekshmëria e lartë në Bullgari të mbetet të paktën deri në fund të shtatorit. Sipas fjalëve të tij, po vëzhgohet një fakt interesant në Sofje - qyteti, i cili duhet të preket më rëndë, po fillon të largohet nga zona e kuqe. Kjo do të thotë që rastet humbasin sepse njerëzit nuk kërkojnë ndihmë mjekësore dhe përpiqen të trajtohen vetë. Sidoqoftë, kjo mund të çojë në një kulm dytësor të valës Covid. Matematikani tha gjithashtu se varianti Delta u prek të gjithëve, madje foshnjave", dhe se virusi u reziston temperaturave të larta sepse ka ardhur nga India e nxehtë.


Më shumë nga rubrika

Me protesta, kërkesa për rritjen e pagave dhe pakënaqësi bullgarët mirëpresin vendosjen e certifikatës së gjelbër

Që nga 21 tetori Bullgaria bashkohet me vendet evropiane, në të cilat certifikata e gjelbër hap dyert drejt institucioneve kulturore, objekteve të mëdha tregtare, sallave sportive, restoranteve. Dhe përderisa vazhdojmë të jemi në krye të..

botuar më 21-10-21 3.21.MD
Foto: Facebook/BulgarianAntarcticInstitute

"Kuzhina Antarktike" – një histori "e shijshme" për jetën e shkencëtarëve polarë

“Askush nuk është më i madh se buka” thotë një proverb e vjetër bullgare, kurse gjatë këtyre ditëve morëm vesh se kjo mençuri zbatohet me forcë të plotë për zotërinjtë e kontinentit të akullt – shkencëtarët e Antarktidës. Në tregun e librave doli..

botuar më 21-10-20 7.15.PD
Ministri Kacarov

Certifikata e gjelbër në Bullgari hyn në fuqi më 21 tetor

Që nga 21 tetori do të hyjmë me certifikatë të gjelbër në restorante, kinema, teatro, salla koncertesh, galeri, palestra, qendra tregtare dhe dyqane mbi 300 metra katrorë, hotele, salla noti dhe sporti, klube. Këtë e bëri të ditur Ministri i..

botuar më 21-10-19 5.24.MD