Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 15 shtatorin

Do të jetë me diell për ditën e parë shkollore

Foto: BGNES

Të mërkurën mbi vendin do të jetë me diell. Pasdite mbi Bullgarinë Lindore dhe rajonet malore retë do të shtohen përkohësisht dhe në disa vende do të bjerë shi. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 26 dhe 31 gradë. Në Sofje, temperaturat minimale do të jenë 10 dhe maksimalet deri në 26.

Moti me diell do të mbizotërojë mbi bregdetin e Detit të Zi. Do të ketë rritje më të konsiderueshme të vranësisë pasdite. Do të bjerë shi me bubullima përgjatë bregdetit verior. Temperaturat maksimale do të jenë nga 24 në Kepin Shablla deri në 27 gradë në jug. Temperatura e ujit të detit do të jetë 22-23 gradë. lëvizja e detit do të jetë deri në 2 ballë.

Do të ketë diell mbi malet deri në mesditë. Pasdite do të ketë vranësi, dhe në rajonin lindor të malit Stara Planina me re shiu. Temperatura maksimale në 1200 metra mbi nivelin e detit do të jetë rreth 21 gradë, në 2000 metra deri në 13 gradë. Në vendpushimet Borovec dhe Pamporovo termometrat do të arrijnë 21 gradë, në Bansko deri në 24.

Ditën e enjte do të jetë e qetë dhe e ngrohtë, me vranësira të shpërndara, në shumë zona deri në diell. Temperaturat maksimale do të jenë midis 25 dhe 31 gradë, parashikon Instituti Kombëtar i Hidrologjisë dhe Meteorologjisë.


Më shumë nga rubrika

Prania e antitrupave nuk mjafton për të lëshuar një certifikatë

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se rezultatet e një testi për antitrupa ndaj Covid-19 nuk janë të mjaftueshme për të lëshuar një certifikatë sëmundjeje. Në njoftim theksohet qëndrimi i Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e..

botuar më 21-10-26 6.05.MD

Spitalet në Bullgari mbështesin masat e reja kundër epidemisë

Asociacioni Bullgar i Spitaleve, Shoqata Kombëtare e Spitaleve Private dhe Shoqata Kombëtare e Spitaleve Rajonale Multidisiplinare për Trajtim Aktiv mbështesin masat e reja anti-epidemike të Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov nga 19 tetori..

botuar më 21-10-26 5.49.MD

Me 1000 të infektuar me Covid-19 për 100 000 - bllokim i pjesshëm për të pavaksinuarit

Nëse infeksioni me koronavirus në vend arrin më shumë se 1000 për 100 000 njerëz dhe mbushja e shtretërve të kujdesit jointensiv tejkalon 9000 veta, do të merret vendim për lockdown, duke filluar me një bllokim të pjesshëm - për të pavaksinuarit. Këtë e..

botuar më 21-10-26 4.09.MD