Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Misioni i KE mbërrin në Bullgari për shkak të sanksioneve të vendosura sipas ligjit Magnitsky

Foto: europarl.europa.eu

Parlamenti Evropian diskutoi sanksionet e vendosura nga Shtetet e Bashkuara sipas ligjit global “Magnitski” mbi Vasill Bozhkov, Deljan Peevski dhe Ilko Zheljazkov dhe kompani të lidhura me ta. Gjatë debateve, eurodeputetët kërkuan një përgjigje nga Komisioni Evropian se si i percepton veprimet e Shteteve të Bashkuara dhe nëse, nga ana tjetër, do të ndërmarrë veprime kundër Bullgarisë dhe shteteve të tjera anëtare që kanë probleme me korrupsionin. Sipas eurodeputeteses bullgare Elena Jonçeva, asnjë raport i KE nuk merr parasysh atë që kanë vendosur Shtetet e Bashkuara dhe kritikat e komisionit ndaj vendit tonë janë shumë të kujdesshme. Një mision i Grupit të Monitorimit të Demokracisë në Parlamentin Evropian do të mbërrijë në Bullgari javën e ardhshme.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 tetorin

E premtja do të nisë me temperatura minimale nga 1 gradë në Vidin (Bullgari Veriperëndimore) deri në 10 gradë buzë detit (Bullgari Lindore) dhe me mjegulla në ultësira. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara. Temperaturat..

botuar më 21-10-21 8.05.MD
Stojço Kacarov

Premtojnë teste falas për punëtorët në objektet e mbyllura

Vlefshmëria e certifikatës për të prekurit nga Covid-19 po zgjatet nga 6 në 12 muaj brenda vendit, njoftoi në një konferencë për shtypin Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Dokumenti i vaksinimit pas dozës së parë do të jetë gjithashtu i..

rinovuar më 21-10-21 7.06.MD
Presidenti Radev

Bullgaria këmbëngul që gazi dhe energjia bërthamore të njihen si të qëndrueshme

Bullgaria, së bashku me disa vende të tjera, përfshirë Francën, do të insistojnë urgjentisht që energjia bërthamore dhe prodhimi i energjisë bërthamore nga gazi natyror të njihen dhe të përfshihen në listën e aktiviteteve ekonomike të qëndrueshme..

botuar më 21-10-21 6.58.MD