Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Apel për bullgarët në Republikën e Maqedonisë së Veriut të regjistrohen

Petër Kolev
Foto: BGNES

Fitoje frikën, regjistrohu si një bullgar, bëri thirrje udhëheqësi i Bashkimit Civil Demokratik Petër Kolev. Qytetarët e Republikës së Maqedonisë Veriore, të cilët janë bullgarë, duhet të shprehin qartë kombësinë e tyre gjatë regjistrimit në ish republikën jugosllave. Është koha për të kundërshtuar diskriminimin, gjuhën e urrejtjes dhe shkeljet e të drejtave themelore të njeriut! Është koha që atdheu ynë të bëhet një shtet modern dhe evropian, në të cilin të gjithë qytetarët të jenë të barabartë para Kushtetutës dhe ligjeve dhe të kenë mundësi të barabarta”, tha Kolev, cituar nga BGNES. Sipas tij Regjistrimi në Republikën e Maqedonisë së Veriut do të vendosë një numër të mjaftueshëm bullgarësh dhe ata do të përfshihen në Kushtetutën e vendit.


Më shumë nga rubrika

Rodopet

Parashikimi i motit për 16 tetorin

Gjatë natës së premtes duke u gdhirë e shtuna do të mbetet me vranësira dhe shi. Në disa rajone reshjet do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat minimale do të jenë nga 6 në 11 gradë. Të shtunën shirat do të vazhdojnë, në shumë vende në..

botuar më 21-10-15 8.00.MD
Universiteti Agrar në Plovdiv

Në Plovdiv hapet qendra bullgaro-kineze për trajnimin bujqësor

Një qendër trajnimi bullgaro-kineze hapet në Universitetin Bujqësor në Plovdiv. Qëllimi i projektit, i quajtur LuBanWorkshop, është të promovojë bashkëpunimin midis universiteteve dhe bizneseve bujqësore midis Kinës dhe vendeve të Evropës Qendrore..

botuar më 21-10-15 5.22.MD

Bullgaria paraqiti Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë në KE

Komisioni Evropian mori Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë nga Bullgaria, në të cilin vendi ynë kërkon një grant prej 6.6 miliardë euro. Plani bullgar është i strukturuar rreth katër shtylla - Bullgaria novatore, e gjelbër, e lidhur dhe e..

botuar më 21-10-15 4.48.MD