Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendosën dozat e para të treta kundër koronavirusit në Bullgari

Gjen. Prof. Mutafçijski
Foto: BGNES/Akademia Ushtarake Mjekësore

Drejtori i Akademisë Mjekësore Ushtarake, Prof. Vencisllav Mutafçijski, dhe 11 mjekë nga spitali janë bullgarët e parë që morën dozën e tretë të vaksinës Covid-19. Të pavaksinuarit janë 97% e atyre të shtruar në spital me infeksionin e koronavirusit. “Ka prova se ca kohë pas imunizimit, mbrojtja zvogëlohet. Kjo është arsyeja se pse unë nuk pata asnjë hezitim për të vënë dozën e  tretë, si dhe kur mora dozën e parë, " shkroi gjenerali Mutafçijski në Facebook.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se Këshilli i Ekspertëve për Mbikëqyrjen e Imunoprofilaksisë ka miratuar administrimin e dozës të tretë të vaksinës kundër Covid sipas parimit vullnetar për 5 grupe të veçanta të rrezikuara të popullatës. Doza e tretë do të jetë me vaksinën Pfizer / Biontech.

Më shumë nga rubrika

Sistemi për lëshimin e certifikatës së gjelbër nuk i reziston presionit

Dështimet në Sistemin Kombëtar të Informacionit Shëndetësor, i cili shërben për futjen e informacionit dhe lëshimin e certifikatave për Covid-19, e ndërlikojnë procesin dhe e bëjnë të pamundur lëshimin e certifikatave. Faqja his.bg mirëmbahet nga..

botuar më 21-10-22 5.26.MD
Simeon Karakolev

Fermerët aplikojnë për subvencione të BE -së me 2/3 kafshë virtuale

Ministria e Bujqësisë dhe Agjencia e Ushqimit kanë konstatuar se në rajonin e Sofjes fermave u mungojnë dy të tretat e kafshëve për të cilat kanë aplikuar për subvencione evropiane, domethënë këto janë vetëm kafshë virtuale, që në fakt nuk..

botuar më 21-10-22 5.09.MD

Pritet një pjesëmarrje më e ulët e bullgarëve jashtë vendit në zgjedhjet e ardhshme

Bullgarët jashtë vendit do të votojnë në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në 760 qendra votimi në 68 vende, bëri të ditur Ministria e Punëve të jashtme. Votimi do të zhvillohet me makina në të paktën 200 seksione, tha Ivan Kondov, kryetar i..

botuar më 21-10-22 4.41.MD