Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Itinerare letrare në gjurmët e artistëve të famshëm tregojnë histori kurioze nga jeta e tyre

Foto: literarywalks.org

Banorët e Sofjes dhe mysafirët e kryeqytetit mund të shijojnë histori emocionuese nga jeta e artistëve të famshëm bullgarë në shëtitjet e qytetit të bashkuara nën emrin "Itineraret letrare të vjeshtës". Nuk ka nevojë për regjistrim paraprak për të marrë pjesë. Masat anti-epidemike janë respektuar, pasi shëtitjet zhvillohen në ambiente të hapura.

Më 23 shtator u mbajt një takim me adhuruesit më të rinj të dijes dhe librit. Organizatorët kishin përgatitur një aventurë të vërtetë. Me ndihmën e udhëzueses së tyre në botën e ilustrimit - shkrimtarja Milla Janeva-Tabakova, fëmijët u njohën me punën e ilustruesit, si dhe me historitë e disa prej imazheve më të njohura në revistat periodike.

Jeta, krijimtaria dhe personaliteti i poetit, artistit dhe drejtorit të parë të Radios Kombëtare Bullgare - Sirak Skitnik, është tema e një shëtitjeje tjetër më 29 shtator.

Më 5 tetor do të zhytemi në të kaluarën e një prej lagjeve më të vjetra të kryeqytetit - Lozenec. Itinerari quhet "Ecni në mëhallën Draz" dhe u kushtohet artistëve të ndryshëm që kanë lindur dhe jetuar në këtë pjesë të qytetit, përfshirë shkrimtarin Pavell Vezhinov, artistin Vlladimir Dimitrov-Mjeshtrin dhe artistë të tjerë tëshquar.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Alzek Misheff "fluturon" mbi perden e hekurt dhe fiton një vend në mesin e avangardës botërore

Kapërcimi i hapësirave të mëdha të ajrit dhe ujit përmes materializimit të tyre në art – piktori dhe artisti Alzek Misheff vendos në altar lirinë e vetënjohjes, sepse nuk e ka pasur këtë mundësi në atdhe. Për 80-vjetorin e tij ai “vjen me veprat e..

botuar më 21-10-28 7.15.PD

Po fillon edicioni i tetë i festivalit ndërkombëtar për arte digjitale DA FEST në Sofje

Cilat janë praktikat e reja artistike dhe arritjet e rëndësishme në sferën artistike e cila zhvillohet në mënyrë më dinamike - artet digjitale? Këtë do ta kuptojmë në ditët deri më 30 tetor përmes ngjarjeve nga programi i festivalit të tetë..

botuar më 21-10-26 4.48.MD

Si u ndërtua Shtëpia e Operës dhe Baletit Kombëtar

Fillimi i viteve 1920 ishte një periudhë në të cilën shumë arkitektë dhe ndërtues bullgarë u kthyen në atdheun e tyre pasi kishin bërë studime jashtë vendit duke marrë në zemër idenë për shndërrimin e Sofjes së pasluftës në një qytet të vërtetë..

botuar më 21-10-24 2.45.MD