Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Foto: EPA/BGNES

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë, njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre.

Ndër çështjet e trajtuara ishin monopoli mbi fillimin dhe përfundimin e hetimeve dhe mungesa e vetëraportimti nga ana e Kryeprokurorit.

 "Dhuna policore në kontekstin e demonstratave kundër korrupsionit dhe qeverisjes së keqe nënvizon nevojën për reforma," tha kryetarja e grupit Sofia in't Veld.

Çështje të tjera të cilat theksuan eurodeputetët janë mungesa e gazetarisë hulumtuese, e transparencës në pronësinë e mediave dhe kërcënimet ndaj gazetarëve.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 tetorin

E premtja do të nisë me temperatura minimale nga 1 gradë në Vidin (Bullgari Veriperëndimore) deri në 10 gradë buzë detit (Bullgari Lindore) dhe me mjegulla në ultësira. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara. Temperaturat..

botuar më 21-10-21 8.05.MD
Stojço Kacarov

Premtojnë teste falas për punëtorët në objektet e mbyllura

Vlefshmëria e certifikatës për të prekurit nga Covid-19 po zgjatet nga 6 në 12 muaj brenda vendit, njoftoi në një konferencë për shtypin Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Dokumenti i vaksinimit pas dozës së parë do të jetë gjithashtu i..

rinovuar më 21-10-21 7.06.MD
Presidenti Radev

Bullgaria këmbëngul që gazi dhe energjia bërthamore të njihen si të qëndrueshme

Bullgaria, së bashku me disa vende të tjera, përfshirë Francën, do të insistojnë urgjentisht që energjia bërthamore dhe prodhimi i energjisë bërthamore nga gazi natyror të njihen dhe të përfshihen në listën e aktiviteteve ekonomike të qëndrueshme..

botuar më 21-10-21 6.58.MD